Načítavanie údajov ...

IHF má 75 rokov

Medzinárodnú hádzanársku federáciu založili v júli roku 1946

Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) oslavuje v týchto dňoch 75. výročie svojho vzniku. Presný dátum „narodenín“ je predmetom špekulácií, keďže niektoré zdroje uvádzajú 11. júl 1946, iné spomínajú ako deň založenia ten nasledujúci (12. 7.), keďže vtedy 35 zakladajúcich členov podpísalo rezolúciu v jednom z hotelov v dánskej Kodani.

Hádzaná má svoju svetovú federáciu od prvého povojnového leta, ale jej športová história je oveľa staršia a siaha až do starovekého Grécka či čias Rimanov, keď existovali hry podobné hádzanej (Urania, Harpaston). Dôkazy o tom sa dajú nájsť 800 rokov pred naším letopočtom. Hry podobné hádzanej existovali aj v stredoveku.

Hádzaná sa však v súčasnej podobe rozvíjala takmer paralelne najmenej v troch krajinách, ktoré sú aj v súčasnosti považované za tradičné hádzanárske: vo Švédsku, Dánsku a Nemecku, a to na konci 19. storočia.
Hádzanú od roku 1926 zastrešovala Medzinárodná atletická federácia (IAAF) a potom až 20 rokov trvalo, kým vznikla IHF. Od roku 1928 existovala nezávislá organizácia IAHF, ktorú možno považovať za predchodkyňu IHF.

V roku 1936 zažila pozemná hádzaná (field handball) svoju olympijskú premiéru v Berlíne. Prvý hádzanársky svetový šampionát v hale sa uskutočnil v roku 1938. Jeho dejiskom bolo Nemecko a hostitelia sa stali aj majstrami sveta. Bol to turnaj 4 krajín a trval od piatku do nedele.

Časy sa však odvtedy zmenili. V súčasnosti je hádzaná s 209 členskými krajinami a vďaka skutočnosti, že sa úspešne hrá aj v Južnej Amerike, Ázii a Afrike, zatiaľ čo Severná Amerika a Oceánia nie sú tak hádzanársky silné kontinenty,  je globálnym športom.

Nemci neboli pri založení IHF v roku 1946 pre vojnové udalosti, prvým prezidentom sa stal Švéd Gusta Björk, súčasný úradujúci Hassan Mustafa (piaty prezident IHF) vládne federácii od prelomu tisícročí. Vznikom kontinentálnej federácie EHF stratila IHF na svojom vplyve i financiách, najmä pokiaľ ide o európske pohárové súťaže na čele s Ligou majstrov.

Pôvodná pozemná hádzaná, ktorá sa hrávala na tráve, je dnes záležitosťou len pre niekoľkých nadšencov, pričom hádzaná v hale sa neustále rozvíja. Mužská hádzaná je neoddeliteľnou súčasťou olympijských hier od roku 1972 a ženská od roku 1976.

Autor/Foto: slovakhandball.sk (https://www.aipsmedia.com/)

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022