Načítavanie údajov ...

Kukučka fascinovaný Philom Jacksonom, páči sa mu aj Jürgen Klopp

Už počas hráčskej kariéry svojím herným prejavom dával najavo, že mu to myslí a v budúcnosti by mohli jeho cesty smerovať k trénerskej kariére. Hádzanár Peter Kukučka bol tvorca hry, ktorý na palubovke dirigoval spoluhráčov a dával myšlienku hre celého mužstva. Teraz už riadi svojich zverencov z lavičky. „Keď som v lete 2015 ukončil aktívnu kariéru, tak som sa chvíľu hľadal. Určitý čas som hrával stolný tenis, dá sa povedať, že profesionálne u trénera. Mojou srdcovkou je futbal, čo je pochopiteľné, keďže otec bol československý reprezentant. Som veľký blázon do šachu. Dokonca som pomohol Schaffhausenu postúpiť do vyššej súťaže a doteraz ho hrávam. Potom ma oslovili predstavitelia klubu, či to nechcem skúsiť s mladými v rámci akadémie. Odvety som pri tom a teraz už nemám potrebu to meniť,“ odvetil Kukučka v rozhovore pre agentúru SITA na otázku, kedy si uvedomil, že práve trénerská práca by mala byť ďalšom smerovaním v jeho živote.

Nielen hráči, ale i tréneri majú svoje vzory. Odchovanec považskobystrickej hádzanej ich našiel v iných športových odvetviach. „Pre mňa je vzorom Phil Jackson, bývalý kouč basketbalistov Chicaga Bulls, Los Angeles Lakers a jedenásťnásobný víťaz NBA ako tréner. Čím ma zaujal? Celou svojou osobnosťou. Čítal som o ňom biografiu, mám napozeraných veľa situácií s jeho reakciami. Škoda, že som nehral basketbal a nemohol pôsobiť pod takýmto človekom. Je to úplne iná dimenzia. Ja si vážim všetkých trénerov, ktorí ma viedli. Od každého som si niečo zobral. Nech sa nikto z nich neurazí, ja som vyrastal v určitej kultúre, ale toto je niečo úplne iné – komunikácia, vedenie tímu,“ vyjadril sa Kukučka.

„Druhým mojim obľúbencom je Jürgen Klopp. On neskutočne dokáže zblázniť svojich zverencov, obetovať osobné ciele pre mužstvo. To je veľká vec, nevie to hocikto. Samozrejme, sledujem aj trénerov v hádzanej,“ povedal 37-ročný bojnický rodák, ktorý priznal, že keď prešiel na druhý breh, zmenil sa aj jeho pohľad na dianie na palubovke. „Tým, že som skončil ako hráč, pozerám sa na hádzanú už inak. Všímam si viac, čo sa deje za čiarou, ako komunikujú kolegovia počas zápasov i oddychových časov. Pri štúdiu trénerskej licencie sme mali veľa psychológie. Bol tam s nami kouč, ktorý pôsobil pri majstroch sveta. Tento pán Klein mi dal veľmi veľa. Fakt sa oplatilo ísť na rok študovať, človek sa naučil veľmi veľa.“

Kukučka v rozhovore pre SITA prezradil aj svoje koníčky. Vo voľnom čase sú často jeho spoločníkmi knihy. „Veľa čítam, milujem to. Najmä biografie športovcov, trénerov či nejaké veci okolo psychológie,“ uviedol najlepší hádzanár SR za rok 2014, ktorý nezabúda ani na najbližších. „Samozrejme, svoj voľný čas venujem aj rodine, manželke a deťom. Mám dve dcérky. Šesťročná Natália začala pred rokom hrať tenis, má veľký talent a trénuje s o tri roky staršími deťmi. Tréner sa smeje, že z nej vyrastie nová Belinda Bencicová. Mňa to tiež baví, chodím s ňou trénovať a búchame si o stenu. Deväťročná Karolína chodí na balet a pláva. Tiež ju zaradili medzi talenty, ale ona to nechce vážne robiť. Je trochu trémistka, preto sme si povedali, že ju necháme a venuje sa tomu, čo chce. Obe však majú rady šport,“ nechal nahliadnuť do svojho súkromia reprezentačný kouč hádzanárov.

Autor: SITA, Foto: Facebook Rushandball

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022