Načítavanie údajov ...

MOL LIGA: Spoločná slovensko-česká súťaž vstupuje do tretej dekády, favoriti s podstatnými zmenami v kádroch

Na piatkový štart Niké Handball extraligy mužov nadviaže MOL liga v hádzanej žien, ktorá počas nadchádzajúceho víkendu (3. – 4. 9.) vstúpi už do svojho 21. ročníka. Spoločná slovensko-česká súťaž, ktorá už šiestu sezónu bude mať v názve partnera súťaže (predtým sa označovala ako WHIL, pozn.), bude na rozdiel do vlaňajška bez zahraničného hosťa medzi účastníkmi. „Po zvážení všetkých okolností a dodržaní platnej legislatívy v rozpise súťaže dospeli oba zväzy aj po komunikácii s klubmi, z ktorých až šesť bude účinkovať na európskej scéne, k záveru, že v 21. ročníku nebude mať súťaž hosťa,“ vysvetlil ešte na žrebe nového ročníka riaditeľ MOL ligy Peter Brunovský.

Sezónu 2022/2023 otvorí v sobotu od 15.00 h duel Sokol Písek – DHC Plzeň. Úvod prinesie vzájomnú konfrontáciu kvarteta slovenských účastníkov s českými súpermi. Z 1. kola odvysiela RTVS na stanici :ŠPORT od 15.30 h priamy prenos zo zápasu slovenského vicemajstra HC DAC Dunajská Streda s bronzovým medailistom v Česku DHK Zora Olomouc. HK Slovan Duslo Šaľa čaká od 16.00 h vystúpenie na palubovke tímu Házená Kynžvart, s ktorým v uplynulej edícii ani raz neuspel, takže má minulosezónnemu nováčikovi čo vracať. O 16.30 h vstúpi do nového ročníka aj MŠK Iuventa Michalovce. Slovenský majster a obhajca celkového triumfu sa predstaví na palubovke DHC Slavia Praha. Úradujúci český šampión DHK Baník Most bude od 17.30 h hostiť Handball Club Zlín. Program kola uzavrie v nedeľu od 17.00 h konfrontácia AHT HC Tatran Stupava s DHC Sokol Poruba.

V MOL lige žien sa v sezóne 2022/2023 predstaví tucet účastníkov. Nebude medzi nimi poľský hosť KPR Ruch Chorzów a ani český HK Hodonín. Na Slovensku zostalo kvarteto bez zmeny. V 21. ročníku interligy bude teda účinkovať osem českých a štyri slovenské kluby. V porovnaní s predchádzajúcou edíciou sa počet zúčastnených družstiev znížil o dve.

Boj o prvenstvo v MOL lige, ktoré obhajuje Iuventa, bude zrejme opäť v znamení jej súboja s DHK Baník Most, ktorý prišiel o svoju veľkú oporu Ivetu Korešovú. Aj michalovský káder prešiel veľkými zmenami (odišli Rebičová, Trúnková, Holejová, Bajčiová, Godečová, Dulinová, Trifunovičová, ktoré nahradili legionárky a po materskej dovolenke sa vracia Kompaniecová) a navyše kouča Jána Beňadika nahradil Peter Kostka. Výrazné zmeny nastali aj v bronzovom tíme uplynulej sezóny spoločnej súťaže z Dunajskej Stredy. DAC je už bez Oguntoyovej, Hudákovej či B. Bízikovej, ale angažoval českú spojku Elišku Desortovú a ďalšie legionárky. Šaľa sa bude spoliehať na osvedčený káder doplnený o mladé hráčky, na domáce palubovky sa v stupavskom drese vracia skúsená Mária Holešová.

V dlhodobej základnej časti sa 12 účastníkov stretne systémom každý s každým doma – vonku a po dovedna 22 kolách bude známy celkový víťaz MOL ligy. Preňho je určená finančná prémia 2320 eur, druhý tím z konečného poradia získa 1660 eur a tretí 1000 eur.

Po skončení dlhodobej časti nasleduje vyraďovacia časť (play-off) a nadstavbová časť (play-out). Do národného play-off na Slovensku i v Česku postúpia štyri najlepšie tímy, ktoré utvoria semifinálové dvojice (1. – 4., 2. – 3.). Na Slovensku sa vo vyraďovacej časti bude hrať na dve víťazstvá, pričom prvý a prípadne tretí zápas bude u lepšie umiestneného tímu v dlhodobej časti. Platí to pre semifinále, finále aj duely o 3. miesto. V Česku zostali pri pohárovom systéme doma – vonku, pričom sa začína u horšie umiestneného. V skupine o 5. – 8. miesto, tzv. play-out, sa štvorica český družstiev stretne každý s každým doma – vonku, pričom si prenesú body z dlhodobej časti. Družstvo na 8. priečke po play-out bude hrať baráž s víťazom národnej súťaže. Zo slovenských tímov nikto nevypadne. Majstri krajín budú známi najneskôr 20. mája 2023.

Domáce zápasy slovenských tímov budú môcť hádzanárski fanúšikovia sledovať na internete prostredníctvom https://www.nike.sk/niketv, ale pripravené budú aj televízne prenosy na RTVS :ŠPORT v rámci programu „Palubovková streda“. Okrem už avizovaného duelu Dunajská Streda – Olomouc to v septembri budú aj súboje Dunajská Streda – Šaľa (14. 9.) a Michalovce – Dunajská Streda (24. 9.).

Program 1. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien – MOL ligy 2022/2023:
sobota 3. 9. 2022:
15.00 h TJ Sokol Písek – DHC Plzeň
15.30 h HC DAC Dunajská Streda – DHK Zora Olomouc
16.00 h Házená Kynžvart – HK Slovan Duslo Šaľa
16.30 h DHC Slavia Praha – MŠK Iuventa Michalovce
17.30 h DHK Baník Most – Handball Club Zlín
nedeľa 4. 9.:
17.00 h AHT HC Tatran Stupava – DHC Sokol Poruba

Program najbližších televíznych prenosov z MOL ligy 2022/2023 na RTVS :ŠPORT:
sobota 3. 9.: 15.30 h Dunajská Streda – Olomouc
streda 14. 9.: 18.00 h Dunajská Streda – Šaľa
sobota 24. 9.: 17.30 h Michalovce – Dunajská Streda

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022