Načítavanie údajov ...

NHE: Najvyššia súťaž mužov s rekordným počtom tímov a tradičným favoritom

Prvý septembrový víkend patrí štartu nových ročníkov najvyšších hádzanárskych súťaží na Slovensku. Niké handball extraliga mužov sa začne v sobotu 4. septembra. Program 1. kola sa neodohrá kompletne v ten deň, duel ŠKP Bratislava – HK Agro Topoľčany odložili na ďalší týždeň. Ostatné stretnutia sa uskutočnia v jednotnom čase od 18.00 h.

Hneď úvodné kolo prinesie zaujímavý šláger a zároveň derby dvoch rivalov z východu republiky. Takisto ako vlani to bude prešovsko–košický súboj. Úradujúci šampión Tatran Prešov, ktorý už má za sebou dva súťažné zápasy vo štvrťfinále SEHA ligy proti ukrajinskému Motoru Záporožie (Šarišania nepostúpili do Final 4, pozn.), privíta na svojej palubovke HK Košice. Košičania ako nováčik zostali tesne za medailovými priečkami, ale získali tri výrazné posily v podobe najlepšieho hádzanára SR Martina Straňovského, kanoniera Patrika Hruščáka a skúseného brankára Michala Shejbala.

Vicemajster MŠK Považská Bystrica, ktorý už nemôže počítať s Ivanicjom, Petričenkom a Burnazovičom, ale do družstva pribudli Josef Hozman s Erikom Žilinčíkom, bude hostiť nováčika Záhoráci Stupava/Malacky. Ďalší novic HK Kúpele Bojnice s plejádou skúsených ligových harcovníkov (T. Mažár, Páleš, Firit, Polakovič, Pupík,…) i najlepším strelcom uplynulého ročníka NHE Jurajom Briatkom zažije domácu extraligovú premiéru proti MHC Štart Nové Zámky. HC Sporta Hlohovec s reprezentačným navrátilcom Lukášom Péchym či skúsenými Petrom Dudášom a Mykolom Meľnykom zo Šale privíta obhajcu bronzu Košice Crows, ktorý namiesto Radoslava Antla povedie Ján Kolesár. HKM Šaľa sa stretne s HáO TJ Slovan Modra.

Jednoznačným favoritom je tradične prešovský Tatran, hoci v úvode sezóny nemá vinou zranení a či pre problémy s udelením víz k dispozícii kompletný káder, ktorý tiež prešiel zmenami (odišli Čupryna, Grzentič, Fižuleto, Džaballah – prišli Leben, Kasatkin, Kuran, López García). Ašpirantmi na medailové pozície sú najmä Považská Bystrica a už spomenutý posilnený HK Košice. Zaujímavý pohyb sa udial v poslednom tíme tabuľky minulého ročníka HK Agro Topoľčany, kde sa vrátil Čiľan Víctor Donoso a do kádra tiež pribudli viacerí zahraniční mladí hráči aj z Južnej Ameriky.

Niké Handball extraliga bude mať v sezóne 2021/2022 dovedna až dvanásť účastníkov, čo je rekordný počet v doterajšej histórii najvyššej slovenskej súťaže mužov. V porovnaní s predchádzajúcou edíciou je to o dvoch viac. K desiatim z uplynulej sezóny poznačenej pandémiou koronavírusu pribudli dva prvoligové tímy HK Kúpele Bojnice a Záhoráci Stupava/Malacky.

„Vzhľadom na najvyšší počet účastníkov v doterajšej histórii pôjde o špecifický ročník, v ktorom máme nový hrací model. Sezóna prinesie aj zvýšenie počtu priamych televíznych prenosov a na mapu extraligových klubov pribudne nové mesto – Prievidza, kde budú hrať svoje zápasy Bojničania. Je potešiteľné, že oproti vlaňajšej sezóne môžeme hrať pred diváckou kulisou za dodržania podmienok a nariadení určenými štátnymi autoritami,“ uviedol pred začiatkom sezóny riaditeľ súťaží Slovenského zväzu hádzanej Peter Brunovský.

Hrací systém NHE je oproti predchádzajúcej edícii pozmenený. Základná časť bude pozostávať z 22 kôl (každý s každým doma – vonku), po ktorých bude opäť nasledovať nadstavba. Tucet účastníkov sa rozdelí na dve skupiny. Horná osmička začne už vyraďovaciu časť štvrťfinálovými súbojmi (1. – 8., 2. – 7., 3. – 6. a 4. –5. tím po základnej časti), ktoré sa budú hrať na dve víťazstvá s tým, že prvý a prípadný tretí zápas bude u lepšie umiestneného družstva po základnej časti.

Najlepšie kvarteto pokračuje klasickou vyraďovacou časťou o Pohár Antona Frola. Semifinále play–off (1. –4., 2. – 3.) sa začne koncom apríla. Takisto ako finále aj o 3. miesto sa bude hrať na tri víťazstvá (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po základnej časti). Nový majster bude známy najneskôr 28. mája 2022. Extraligový šampión získa Pohár Antona Frola, slovenskej legendy a hádzanára storočia.

Tímy, ktoré vypadnú vo štvrťfinále si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár, v ktorom sa rozhodne o konečnom umiestnení na 5. – 8. priečke (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl), pričom za umiestnenie v základnej časti získajú bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0).

Družstvá na 9. – 12. priečke sa po základnej časti stretnú každý s každým doma – vonku (dovedna 6 kôl), tiež získajú na základe poradia v základnej časti bonifikáciu (3 – 2 – 1 – 0). NHE bude mať v nasledujúcich dvoch súťažných edíciách hrací systém s dvanástimi tímami. Po skončení nadchádzajúcej sezóny bude hrať družstvo, ktoré sa umiestni na poslednom 12. mieste, baráž s víťazom I. ligy o účasť v ďalšom ročníku extraligy.

Program 1. kola Niké Handball extraligy v hádzanej mužov 2021/2022 – sobota 4. septembra 2021:

18.00 HK Kúpele Bojnice – MHC Štart Nové Zámky
18.00 Tatran Prešov – HK Košice
18.00 MŠK Považská Bystrica – Záhoráci Stupava/Malacky
18.00 HC Sporta Hlohovec – Košice Crows
18.00 HKM Šaľa – HáO TJ Slovan Modra
ŠKP Bratislava – HK Agro Topoľčany preložili na 11. 9.

Sledujte naživo na: https://www.nike.sk

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022