Načítavanie údajov ...

Prešov sa pokúsi opäť o postup, v ouvertúre hostí víťaza LM spred 24 rokov

Nový ročník Ligy majstrov hádzanárov sa začal už v stredu úvodným stretnutím „prešovskej“ C-skupiny Cocks (Fín.) – IK Sävehof (Švéd.) 25:30, ale úradujúci slovenský šampión vstúpi do najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže mužských klubov počas víkendu. Šarišania začnú svoje účinkovanie v sobotu 14. septembra od 18.00 h domácim duelom. V Tatran handball aréne privítajú španielskeho vicemajstra španielskeho vicemajstra Bidasoa Irun (rozhodujú Maďari Andorka a Hucker).

Úradujúci slovenský šampión sa predstaví medzi kontinentálnou elitou, keďže aj tento rok ho zaradili priamo medzi 28 účastníkov (kvalifikácia sa vôbec nehrala, pozn.). Celkovo to bude pre Tatran už deviata účasť v skupinovej fáze LM.

Pred štyrmi rokmi prišlo k rozšíreniu LM z 24 na 28 účastníkov i zmene formátu súťaže, ktorý nepriamo rozdeľuje tímy do dvoch úrovní. Šarišania budú hrať ako vždy doteraz s družstvami papierovo nižšej výkonnostnej kategórie, čo okúsili na vlastnej koži aj v sezónach 2015/2016, 2016/2017 a 2018/219. Zatiaľ čo v prvom prípade uzatvárali poradie C-skupiny so ziskom len 4 bodov (bilancia 2 – 0 – 8), o rok neskôr sa z posledného posunuli na 4. miesto s 9 bodmi (4 – 1 – 5) a naposledy získali rekordný počet 14 bodov (7 – 0 – 3), ale z 3. miesta im len tesne o skóre ušiel postup do play-off.

V sezóne 2019/2020 sa opäť pokúsia zabojovať o jednu z dvoch postupových priečok do vyraďovacej fázy v „céčku“, v ktorom im žreb nadelil konkurenciu v podobe tímov IK Sävehof (Švéd.), Riihimäen Cocks (Fín.), HC Eurofarm Rabotnik Bitola (Sev. Mac.), Bidasoa Irun (Šp.) a Sporting CP Lisabon (Portug.). „Urobíme všetko pre čo najlepšie umiestnenie, aby sme v skupine zabojovali o postup,“ uviedol ešte po žrebe LM v Erste Campus vo Viedni aj s dávkou opatrnosti tréner Šarišanov Slavko Goluža.

Jeho zverenci môžu prvý krok pre naplnenie spomenutých ambícií urobiť v sobotu pred svojimi fanúšikmi. „Čaká nás náročný zápas. Nechcem pred ním veľa rozprávať o súperovi, pretože sa v ňom musíme sústrediť na nás. Máme veľa problémov a zranení. Chlapci sú po dvoch zápasoch v Našiciach a Nových Zámkoch trochu unavení, ale musíme sa maximálne zmobilizovať a pripraviť sa na sobotu. Bidasoa je silné mužstvo s kvalitnou obranou, agresívnou hrou a dobrým pohybom. Je to vicemajster Španielska, ktorý dokázal s Barcelonou hrať vyrovnanú partiu, preto sa na duel musíme čo najlepšie pripraviť. Ak budeme mať dobrú obranu a pomôžu nám brankári, môžeme uspieť,“ povedal pre klubový web Goluža.

Irun je dvojnásobným španielskym majstrom (1986/87, 1994/95), raz vyhral Španielsky pohár (1992/93). Do najvyššej súťaže sa vrátil pred tromi rokmi a v minulom ročníku skončil v španielskej Asobal lige na 2. mieste za suverénnou Barcelonou, ale pred La Riojou a Ademarom León. Aj v Španielskom pohári nestačil iba na Barcelonu. Káder súpera tvoria okrem Španielov aj legionári z Francúzska, Brazílie, Srbska či Čile.

Bidasoa Irun zažil najslávnejšie časy pred štvrťstoročím. Práve pred 24 rokmi bol víťazom Ligy majstrov, v roku 1996 finalistom, ale do pohárovej Európy sa teraz vracia po vyše desiatich rokoch. Medzi ďalšie úspechy patrí víťazstvo v Pohári víťazov pohárov v sezóne 1996/97 a finále MS klubov v rovnakom roku.

„Druhé miesto v španielskej lige hneď za Barcelonou hovorí samo za seba. Tým, že mužstvo neprešlo veľkými zmenami, môžeme očakávať kvalitného a kompaktného súpera z hádzanársky rozvinutej krajiny. Nečaká nás nič jednoduché. Musíme sa veľmi dobre pripraviť. Je to úvod Ligy majstrov, navyše pred domácimi fanúšikmi a vstup do súťaže je veľmi dôležitý,“ poznamenala slovinská spojka Nino Grzentič.

Prešovčania sa naladili na sobotu extraligovým víťazstvom nad MHC Štart Nové Zámky (35:27), hráči Irunu mali náročnejšiu úlohu, keď v 2. kole španielskej ligy podľahli doma práve Barcelone 23:26. „Všetci očakávame v otváracom zápase Ligy majstrov náročné stretnutie, ale veľmi sa naň tešíme. Dúfam, že uhráme dobrý výsledok a potešíme nás, aby sme si opäť zdvihli sebavedomie do ďalších vystúpení, a aj našich fanúšikov,“ zaželala si spojka Tatrana Dominik Krok.

Podľa formátu, ktorý zaviedli v Lige majstrov v roku 2015 a poslednýkrát sa uplatňuje práve v aktuálnej sezóne, sa opäť bude hrať najskôr skupinová fáza (4 skupiny), potom dve kolá vyraďovacej časti a turnaj Final Four. V základnej A- a B-skupine (s elitnou šestnástkou nasadených klubov) bude účinkovať po osem tímov, ktoré sa stretnú systémom každý s každým doma – vonku. Ich víťazi sa priamo kvalifikujú do štvrťfinále, posledné dve družstvá v súťaži skončia a zvyšných desať pokračuje v prvom kole (osemfinálovej) vyraďovacej fázy. V šesťčlenných C- a D-skupine sa stretnú družstvá navzájom doma – vonku. Prvé dva z každej skupiny odohrajú semifinále play-off o dve miestenky do prvého kola vyraďovacej časti. Ostatné družstvá ďalej nepokračujú.

Do úvodného kola vyraďovacej fázy sa teda kvalifikuje dovedna 12 klubov – 10 (2. – 6. z A+B-skupiny) a 2 (víťazi semifinále play-off z C+D-skupiny), ktoré utvoria šesť dvojíc a v dvojzápasoch (doma – vonku) budú bojovať o šesť miesteniek do ďalšej fázy. Tam sa pridajú už aj dva priamo kvalifikované tímy – víťazi „áčka“ a „béčka“, nasledovať bude klasické štvrťfinále o účasť na turnaji Final Four.

Liga majstrov mužov 2019/2020 – skupinová fáza:
A-skupina (víťaz priamo do štvrťfinále, tímy na 2. – 6. mieste do osemfinále): Paríž Saint-Germain HB (Fr.), Barca (Šp.), SG Flensburg-Handewitt (Nem.), Aalborg Haandbold (Dán.), MOL-Pick Szeged (Maď.), HC Prvo plinarsko društvo Zagreb (Chor.), Elverum Handball (Nór.), RK Celje Pivovarna Laško (Slovin.)
B-skupina (víťaz priamo do štvrťfinále, tímy na 2. – 6. mieste do osemfinále): HC Vardar Skopje (Maced.), Telekom Veszprém HC (Maď.), PGE VIVE Kielce (Poľ.), HC Meškov Brest (Poľ.), HC Motor Záporožie (Ukr.), Montpellier HB (Fr.), FC Porto Sofarma (Portug.), THW Kiel (Nem.)
C-skupina (prví dvaja do play-off o účasť v osemfinále): IK Sävehof (Švéd.), Tatran Prešov (SR), Cocks (Fín.), Eurofarm Rabotnik Bitola (Maced.), Bidasoa Irun (Šp.), Sporting CP Lisabon (Portug.)
D-skupina (prví dvaja do play-off o účasť v osemfinále): Dinamo Bukurešť (Rum.), Čechovskí Medvedi (Rus.), Kadetten Schaffhausen (Švaj.), IFK Kristianstad (Švéd.), Orlen Wisla Plock (Poľ.), GOG Gudme (Dán.)

Hracie termíny:
skupinová fáza: 11. septembra 2019 – 1. marca 2020
osemfinále: 18. marca – 29. marca 2020
štvrťfinále: 25. apríla – 3. mája 2020
Final Four: 30. – 31. mája 2020

Program 1. kola C-skupiny:
sobota 14. 9.
18.00 h Tatran Prešov (SR) – Bidasoa Irun (Šp.), rozhodujú: Miklós Andorka a Róbert Hucker z Maďarska
nedeľa 15. 9.
17.00 h Eurofarm Rabotnik Bitola (Maced.) – Sporting CP Lisabon (Portug.)
Cocks (Fín.) – IK Sävehof (Švéd.) 25:30 (13:18) – hralo sa 11. 9.

Autor: SITA, Foto: seha-liga.com

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022