Načítavanie údajov ...

Reprezentačná kariéra bola krásna, užíval som si ju naplno, tvrdí po oficiálnej rozlúčke Petro

Minulotýždňový kvalifikačný zápas hádzanárov Slovenska v boji o ME 2020 proti Maďarsku v Šali bol nielen premiérou nového kormidelníka Petra Kukučku, ale aj reprezentačnou derniérou Andreja Petra. Tridsaťtriročný pivot ju však neabsolvoval ako hráč národného tímu, ale počas svojej oficiálnej rozlúčky sa na palubovke objavil pred začiatkom stretnutia už len v civile. Aktívnu hráčsku činnosť ešte nekončí, ale už nebude pokračovať v reprezentačnej kariére.

„Boli tam viaceré okolnosti, zišlo sa to jedno s druhým, na základe čoho som dospel k názoru o reprezentačnom konci. Už treba uvoľniť miesto mladším, nech sa oni môžu pripraviť na domáci európsky šampionát, ktorý je veľmi dôležitý. Teraz majú pred sebou dva roky, aby sa dali dokopy a talentovaní hráči sa chopili svojej šance. Verím, že sa im na ME 2022 podarí uhrať pekný výsledok,“ povedal na úvod pre agentúru SITA Petro, ktorý priznal, že radšej by sa lúčil ako priamy aktér zápasu.

„Každý športovec si predstavuje rozlúčku na ihrisku. Ja tiež, ale okolnosti sa vyvinuli tak, že sa to nepodarilo, ale nič sa nedeje. Rozlúčil som sa doma, na šalianskej palubovke, kde som začínal a som za to vďačný,“ pokračoval Petro, ktorému vedenie Slovenského zväzu hádzanej (SZH) poďakovalo za dlhoročné odvedené služby v reprezentácii. Na pamiatku dostal zarámovaný modrý reprezentačný dres so svojím menom a tradičným číslom 14. Ten si naposledy obliekol 14. apríla v domácom kvalifikačnom stretnutí proti Taliansku v Považskej Bystrici, po ktorom zhasla slovenská postupová nádej a neskôr skončil vo funkcii aj tréner Heine Ernst Jensen.

„Mrzí ma, že sme nezvládli duely s Talianmi, nielen z hľadiska toho, že to bolo moje posledné reprezentačné vystúpenie, ale zároveň aj celkovo, keďže sme po prehrách s Talianskom už definitívne prišli o šancu postúpiť na ME. Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Dúfam, že keď sme spadli na nejaké dno, tak sa z neho dokážeme odraziť,“ želá si šaliansky rodák.

Andrej Petro odohral po boku Petra Kukučku množstvo zápasov, teraz si mohol aspoň vyskúšať, aké je to hrať pod jeho vedením. „Ako som vravel. Bolo to rozhodnutie, ktoré nezrodilo zo dňa na deň. Kým som k nemu dospel, nejaký čas to trvalo. Človek mieni a život mení, stalo sa. Ukončil som to takto a nie ako aktér duelu na palubovke,“ odvetil hráč HKM Šaľa na otázku, či si nechcel na záver ešte zahrať pod vedením nového kouča mužskej reprezentácie.

Petro si nemyslí, že jeho odchodom vznikla diera v národnom tíme diera medzi pivotmi a nemá obavy o svojich nástupcov. „Vždy sme mali na tomto poste pretlak, boli tam kvalitní hráči. O túto pozíciu do budúcnosti strach nemám, chalani sú mladí a šikovní. Samozrejme, potrebujú odohrať náročnejšie zápasy a nabrať skúsenosti, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu najmä vo vyrovnaných súbojoch, kde sa družstvá ťahajú gól na gól. Pevne verím, že sa chlapcom bude dariť a z ich výkonov budem mať len a len radosť.“

Robustný pivot si zahral na štyroch vrcholných podujatiach. Štartoval na majstrovstvách Európy 2008 a 2012 i sveta 2009 a 2011. „Každý jeden postup na významné podujatie ako MS a ME priniesol krásne momenty. Spomeniem napríklad kvalifikačný dvojzápas so Slovincami, u nich sme remizovali a doma v Leviciach potvrdili postup víťazstvom o gól. Alebo päťgólová prehra v Hlohovci s Ukrajinou a v odvete u súpera náš triumf rozdielom deviatich gólov, ktorý znamenal tiež postup na šampionát. Samozrejme, patrí sem aj účinkovanie na úspešných majstrovstvách sveta 2009 v Chorvátsku. Top momentov bolo veľa, ťažko vybrať len jeden, ktorý by bol najpamätnejší. Z môjho pohľadu bola kariéra v reprezentácii krásna a ja som a ja som si pôsobenie v nej užíval každým jedným dúškom,“ zaspomínal si Andrej Petro, ktorý v najcennejšom drese odohral 132 zápasov a strelil v nich 184 gólov.

Autor: SITA, Foto: Pavol Uhrin

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022