Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Marián Žernovič cítil, že čas na zmenu sa priblížil, ale ešte rok pomôže Ferencvárosu

Kvalitná konkurencia pomáha Žernovičovi dostať zo seba maximum

Marián Žernovič bez ohľadu na to, či má na sebe klubový alebo reprezentačný dres, je medzi troma žrďami spoľahlivá stálica. Vedia o tom aj v maďarskom prvoligovom klube Ferencváros Budapešť, v ktorom pôsobí od leta 2017 a bude minimálne do konca sezóny 2021/2022. Dvadsaťdeväťročný gólman sa s „Fradi“ dohodol na predĺžení spolupráce, hoci považskobystrický odchovanec v rozhovore pre slovakhandball.sk priznal, že čas na zmenu je čoraz bližšie.

Ako vnímate nedávnu dohodu s FTC, v ktorom zostanete ďalší rok?
– Rodila sa trochu dlhšie ako zvyčajne, ale som rád, že to takto dopadlo. Uvidíme, či sa zrealizujú určité prisľúbené veci. Ak áno, tak by to celé mohlo byť fajn a bol by to dôvod na spokojnosť.

Nechceli ste vy alebo klub uzavrieť kontrakt na dlhšie obdobie?
– Dostal som ponuku na dva roky, vedenie chce udržať gro kádra pokope. Ja som však cítil, že možno už teraz je čas na zmenu. Napokon sme sa dohodli, že ešte rok, čo bola moja požiadavka, zostanem a uvidíme, čo bude potom.

Stavili ste ohľadom budúcnosti na istotu, alebo ste sa obzerali aj po zmene dresu?
– Samozrejme, že som sa rozhliadal aj inde, ale súčasná doba prináša veľa neistôt aj ohľadom rozpočtov v kluboch a zatiaľ sa nedalo nič konkrétnejšie riešiť. Mužstvo FTC je dobré a zotrvanie v ňom neberiem ako nejaké uspokojenie, že nejako ten rok vydržím. Aj v ďalších mesiacoch tunajšieho pôsobenia sa chcem výkonnostne posunúť.

Môžete prezradiť, aké kluby prejavili o vás interes?
– Bol tam jeden klub, ktorý sa zaujímal trochu viac. Prezradím, že bol z Nemecka. Dopadlo to takto, ale možno o rok to bude opäť téma.

Momentálne vám patrí v najvyššej súťaži 3. priečka. Vládne spokojnosť s doterajším účinkovaním?
– Prvotný cieľ je účasť v európskej pohárovej súťaži, k čomu potrebujeme skončiť do 5. priečky. Súčasná tabuľka do určitej miery skresľuje, aj kvalitné družstvá majú ešte zápasové resty a s niektorými silnými súpermi sme ešte nehrali. Niektoré prehry sme nemuseli mať na konte, ale so slabšími protivníkmi sme podali zlé výkony.

Reprezentáciu čakajú v marci duely Euro Cupu s tímami Maďarska a Španielska, ktoré sa na januárových MS predviedli v dobrom svetle.
– My sa musíme a potrebujeme konfrontovať práve so súpermi tohto rangu a ich kvalít. Na budúcoročnom šampionáte nás totiž nič iné nečaká… Určite budeme v zápasoch s Maďarmi i Španielmi outsidermi, ale pokúsime sa ukázať, že aj my vieme hrať dobrú hádzanú.

Vyše tri roky pôsobíte v Maďarsku, ako ste vnímali účinkovanie reprezentácie krajiny vášho pôsobiska, ktorej tesne unikol postup do semifinále MS?
– Minulý rok sa aj Maďari postarali o to, že dánski úradujúci svetoví šampióni nepostúpili do hlavnej fázy ME. Zároveň ukázali, že s nimi treba počítať aj na vyšších priečkach ako v nedávnej minulosti. Priznám sa, že aj preto som mal od nich určité vyššie očakávania pred MS. Ligová súťaž v Maďarsku si udržuje kvalitnú úroveň a oni potvrdili svojimi výkonmi vynikajúci pripravenosť. Na každom jednom poste majú výborných hráčov. Okrem Balogha, ktorý však už nedostáva až toľko príležitostí, Miklera a Lékaia majú mladé družstvo a je v ňom veľký potenciál posunúť sa ešte vyššie.

Ako vnímate konkurenciu na brankárskom poste v rámci slovenského národného tímu?
– Ja osobne sa opieram o konkurenciu. Vždy je pre mňa dobré chytať, keď ma brankárski kolegovia tlačia dopredu, nútia podávať dobré výkony a vydať zo seba maximum. Som rád za každú kvalitnú konkurenciu i motiváciu. Potom je to už na trénerovi, aby vybral a poslal do bránky toho najlepšieho.

Vaša manželka hráva volejbal za budapeštiansky Vasas. Tiež zotrvá v maďarskej metropole?
– Áno, aj na to sme pri rozhodovaní prihliadali. Teší nás, že máme možnosť pôsobiť spolu v jednom meste. Aj to bola jedna z vecí, vďaka ktorej ma presvedčili, aby som zostal ešte vo Ferencvárosi. Majka tiež dostala dobrú ponuku, takže sme boli ochotní pristúpiť na zotrvanie. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Už teraz sme sa pohrávali s myšlienkou, že každý z nás pôjde iným smerom a nejaký čas to tak vydržíme. Toto je však lepšie riešenie a som rád, že to takto dopadlo.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: https://www.facebook.com/ftckezilabda/

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022