Načítavanie údajov ...

Roztáča sa ligový kolotoč, obhajcami prvenstiev muži Tatrana Prešov a ženy Iuventy Michalovce

Nadchádzajúci víkend sa po troch mesiacoch opäť rozkrúti kolotoč najvyšších domácich ligových súťaž v hádzanej.

V kategórii mužov sa v sobotu 31. augusta začne 3. ročník Slovnaft handball extraligy (SHE), hrať sa budú tri stretnutia 1. kola Košice Crows – HáO TJ Slovan Modra, HKM Šaľa – HC Sporta Hlohovec, ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky. Zostávajúce stretnutie Topoľčany – Prešov bude v pondelok 2. septembra.

Najvyššia súťaž hádzanárov bude mať v nadchádzajúcej edícii len 9 účastníkov. V porovnaní s vlaňajškom ubudol MHK Piešťany, ktorý nesplnil podmienku pre štart v súvislosti s mládežníckymi tímami, a aj Strojár Malacky. Nahradí ich ambiciózny nováčik Košice Crows.

Jednoznačným favoritom je v ostatných rokoch tradične Tatran Prešov a po zmenách v kádroch súperov bude len ťažko hľadať konkurenta, ktorý by ho ohrozil na ceste za obhajobou a už 16. titulom v ére samostatnosti. O ďalšie medailové miesta za Šarišanmi bude zrejme boj medzi MŠK Považská Bystrica, HKM Šaľa, MHC Štart Nové Zámky či Košice Crows.

Hrací systém SHE zostáva nezmenený vrátane predvlaňajšej Ligového pohára. Základná časť bude pozostávať z 18 kôl (každý s každým doma – vonku). Nasledovať bude nadstavba s dvoma skupinami – o 1. – 6. miesto (10 kôl) a o 7. – 9. priečku (6 kôl), pričom všetky družstvá si prenášajú dovtedy získané body a skóre. Potom najlepšie kvarteto pokračuje klasickou vyraďovacou časťou o Pohár Antona Frola. Prví štyria z „áčka“ postúpia do semifinále play-off (1. – 4., 2. – 3.), ktoré sa začne v posledný aprílový víkend. Takisto ako finále aj o 3. miesto sa bude hrať na tri víťazstvá (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po nadstavbe). Nový majster bude známy najneskôr 30. mája 2020. Extraligový šampión získa Pohár Antona Frola, slovenskej legendy a hádzanára storočia.

Družstvá na 5. – 8. priečke si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl). Jedinou zmenou je, že v ňom nebudú začínať všetci z rovnakej východiskovej pozície, ale za umiestnenie v dlhodobej časti získajú bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0). Tím na 9. mieste po dlhodobej časti (nadstavbe) bude hrať baráž s druhým tímom I. ligy o účasť v nasledujúcom ročníku SHE. Víťaz I. ligy má postup do extraligy zaistený automaticky.

Spoločná slovensko-česká súťaž hádzanárok, ktorá už tretiu sezónu ponesie názov MOL liga (predtým WHIL, pozn.), začne svoj 18. ročník už v piatok 30. augusta, keď sa v predohrávke stretnú Veselí nad Moravou a HK Slovan Duslo Šaľa

Obaja úradujúci majstri Iuventa Michalovce (SR), ktorá je zároveň obhajcom celkového prvenstva, a DHK Baník Most (ČR), sa zapoja do diania v sobotu 31. 8., keď je na programe zvyšných šesť stretnutí. Úvod hneď prinesie konfrontáciu nováčikov s aktuálnymi šampiónmi oboch krajín. V 1. kole MOL ligy 2019/2020 totiž HC DAC Dunajská Streda stretne s DHK Baník Most a Iuventa Michalovce bude hostiť HK Hodonín. Tretí nováčik HC Sporta Hlohovec čaká domáca premiéra proti HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou. V ďalších stretnutiach úvodného kola bude DHC Slavia Praha hostiť TJ Sokol Písek, na palubovke HC Zlín sa predstaví slovenský vicemajster ŠŠK Prešov. Opäť hneď na úvod sa bude hrať aj moravské derby DHK Zora Olomouc – DHC Sokol Poruba.

Spoločná slovensko-česká súťaž bude mať po takmer desaťročí opäť 14 tímov (len druhýkrát v histórii po sezóne 2010/11), čo znamená nárast o dva oproti predchádzajúcej edícii. Zmena v počte účastníkov nastala len na Slovensku, kde z pôvodného lanského kvarteta stúpol počet zúčastnených klubov na šesť, pričom pribudli dvaja minulosezónni prvoligisti HC DAC Dunajská Streda (v uplynulom ročníku účinkoval pod názvom MŠK D. Streda, pozn.). Na českej strane zostalo osem družstiev, zostupujúci DHC Plzeň nahradí z I. ligy HK Hodonín, ktorý sa do MOL ligy vracia po ročnej pauze. V 18. ročníku interligy bude účinkovať osem českých a šesť slovenských klubov.

V dlhodobej základnej časti sa 14 účastníkov stretne systémom každý s každým doma – vonku a dovedna v 26 kolách odohrajú všetky kluby po 26 zápasov, po ktorých bude známy celkový víťaz MOL ligy. Preňho je určená finančná prémia 2320 eur, druhý tím z konečného poradia získa 1660 eur a tretí 1000 eur.

Po skončení dlhodobej časti nasleduje vyraďovacia časť (play-off) a nadstavbová časť (play-out). Do národného play-off na Slovensku i v Česku postúpia štyri najlepšie tímy, ktoré utvoria semifinálové dvojice (1. – 4., 2. – 3.). Prichádza k zmene hracieho systému vo vyraďovacej časti. Na Slovensku sa už nebude hrať na tri, ale len dve víťazstvá, pričom prvý a prípadne tretí zápas bude u lepšie umiestneného tímu v dlhodobej časti. Platí to pre semifinále, finále aj duely o 3. miesto. V Česku sa prechádza na pohárový systém doma – vonku, pričom v prvom stretnutí bude mať výhodu domáceho prostredia horšie umiestnený tím v základnej časti. V skupine o 5. – 8. miesto, tzv. play-out, sa štyri české družstvá stretnú každý s každým doma – vonku, pričom si prenesú body z dlhodobej časti. Majstri krajín budú známi najneskôr 10. mája 2020. Kluby, ktoré obsadia v jednotlivých krajinách posledné miesta (6. v SR a 8. v ČR), vypadnú zo súťaže a právo postupu získajú víťazi národných súťaží.“

Program 1. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien – MOL ligy 2019/2020 (30. – 31. 8. 2019):
piatok 30. 8.:
18.00 h SHK Veselí nad Moravou – HK Slovan Duslo Šaľa
sobota 31. 8.:
14.00 h DHK Zora Olomouc – DHC Sokol Poruba
16.00 h MŠK/HC DAC Dunajská Streda – DHK Baník Most
17.00 h DHC Slavia Praha – TJ Sokol Písek
17.30 h Iuventa Michalovce – HK Hodonín
18.00 h HC Sporta Hlohovec – HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou
18.00 h Handball club PSG Zlín – ŠŠK Prešov

Program 1. kola Slovnaft handball extraligy v hádzanej mužov 2019/2020 (31. augusta a 2. septembra 2019):
sobota 31. 8.
18.00 h Košice Crows – HáO TJ Slovan Modra
18.00 h HKM Šaľa – HC Sporta Hlohovec
18.00 h ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky
pondelok 2. 9.
18.00 h HK Agro Topoľčany – Tatran Prešov
MŠK Považská Bystrica – voľno

Autor: SITA, Foto: Barbora Talačová

Najnovšie news

05. Dec, 2022

Kostelná naďalej v Moste

Jednou z troch Sloveniek v kádri hádzanárok DHK Baník Most je Katarína Kostelná. Dvadsaťštyriročná…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022