Načítavanie údajov ...

Slovenky v kvalifikácii o ME 2020 v skupine s Ruskami, Srbkami a Švajčiarkami

Žreb II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy žien 2020 v Dánsku a Nórsku

Hádzanárky Slovenska budú o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy v Dánsku a Nórsku (4. – 20. 12. 2020) bojovať s tímami Ruska, Srbska a Švajčiarska. Štvrtkový žreb II. fázy kvalifikácie v kodanskom Scandic Copenhagen Hotel zaradil spomenuté kvarteto družstiev do 4. skupiny.

Z nasadenia krajín do výkonnostných košov pred žrebom, podľa ktorého figurovali reprezentantky SR v treťom koši (tímy v ňom žrebovala švédska hádzanárka Linn Blohmová), bolo zrejmé, že sa môžu dostať na šampionát len cez dvoch kvalitných protivníkov. Na ostatnom vrcholnom podujatí, ktorými boli ME 2018 vo Francúzsku, sa Rusku stali vicemajsterkami a Srbky skončili jedenáste, čiže obe družstvá postúpili zo základných skupín. Z tohto pohľadu by Slovenky mali o druhé postupové miesto bojovať so srbskými protivníčkami.

„Skupina nie je ľahká. Myslím si, že najmä Rusko je jej veľkým favoritom. Aj keď Rusky mali v predchádzajúcej kvalifikácii namále a takmer na ich úkor postúpili Rakúšanky, na kontinentálnom šampionáte to dotiahli až do finále. Ani ony však nemusia mať svoj deň. Srbsko má tiež veľmi kvalitné družstvo, ale keď sa nám bude dariť, môžeme s nimi odohrať solídne partie. Nad Švajčiarskom sme naposledy hladko vyhrali, ale predvádzalo peknú hádzanú a nemôžeme ho podceňovať, i keď by malo byť outsiderom skupiny. Uvidíme, ako to bude, keď už budú na programe kvalifikačné boje. Vopred sa však nevzdávame. Očakávam najmä náš súboj o postup so Srbskom,“ povedal pre agentúru SITA kormidelník SR žien Ján Packa, ktorý si želal z najsilnejšieho koša Nemecko. „Škoda, že nie sme v 3. skupine namiesto Bieloruska, kde by nás okrem Nemiek čakali aj Slovinky a Kosovčanky. Žreb je však žreb. Nedá sa nič robiť. Čaká nás však kvalitná hádzaná.“

Slovensko a Rusko sa v kvalifikačných bojoch naposledy stretli v boji o ME 2010, v októbri 2009 v Čechove vyhrali domáce 33:26 a v máji 2010 v Hlohovci sa presadili hostky 37:24. Práve na pôde najväčšieho favorita začne Packov tím svoje kvalifikačné snaženie. So Srbkami majú slovenské hráčky zatiaľ poslednú skúsenosť z novembra 2017 z dvojice medzištátnych prípravných duelov, v Pančeve najskôr remizovali 30:30 a potom v belehradskej odvete prehrali 24:26. S radosťou však spomínajú na vzájomnú konfrontáciu z decembrových ME 2014, keď v Osijeku vďaka druhopolčasovému obratu vyhrali 23:21. Ani Švajčiarsko nie neznámou, v kvalifikácii bolo súperom Slovenska na turnaji I. fázy bojov o MS 2013, v decembri 2012 sa v Partizánskom tešili z triumfu hádzanárky SR (26:24). Zverenky trénera Jána Packu sa so Švajčiarkami stretli vlani v novembri a v rámci medzinárodného turnaja žien „O štít mesta Cheb“ ich deklasovali 35:22.

Dvadsaťosem účastníkov II. fázy sa v rámci siedmich štvorčlenných skupín stretne v troch dvojkolách na konci septembra 2019, marca a mája 2020 každý s každým doma – vonku, každý tím odohrá 6 stretnutí. Prví dvaja zo všetkých skupín si vybojujú miestenku na kontinentálny šampionát. Okrem 14 kvalifikantov budú účastníkmi ME 2020 Dánsko a Nórsko. Organizátori majú zabezpečenú účasť automaticky. Hostiteľskými mestami záverečného turnaja budú Herning, Stavanger, Trondheim a Oslo. Nórska metropola bude dejiskom finálového víkendu ME.

Vyžrebovanie základných skupín kvalifikácie hádzanárok o postup na ME Dánsku a Nórsku (4. – 20. 12. 2020):
1. skupina: Holandsko, Španielsko, Rakúsko, víťaz skupiny I. fázy kvalifikácie (Izrael, Fínsko, Grécko, Luxembursko)
2. skupina: Čierna Hora, Maďarsko, Taliansko, Litva
3. skupina: Nemecko, Slovinsko, Bielorusko, Kosovo
4. skupina: Rusko, Srbsko, Slovensko, Švajčiarsko
5. skupina: Švédsko, Česko, Severné Macedónsko, Portugalsko
6. skupina: Francúzsko, Chorvátsko, Turecko, Island
7. skupina: Rumunsko, Poľsko, Ukrajina, Faerské ostrovy

Hracie termíny II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na ME 2020 v Dánsku a Nórsku:
1. kolo: 25./26. september 2019
2. kolo: 28./29. 9.
3. kolo: 25./26. 3. 2020
4. kolo: 27./28. 3.
5. kolo: 27./28. 5.
6. kolo: 31. máj (jednotný začiatok o 16.00 h)

Autor: SITA, Foto: archív

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022