SP žien 2018/2019 – Očakávané finále Iuventa – Šaľa

Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov 33:23 (15:10) a HK Slovan Duslo Šaľa – HC Tatran Stupava 26:21 (17:12)

Finalistkami turnaja Final 4 Slovenského pohára žien 2018/2019 v Košiciach sa stali v súlade s očakávaniami hádzanárky Iuventy Michalovce a HK Slovan Duslo Šaľa, ktoré v nedeľu od 14.10 h zvedú boj o prvú domácu trofej v aktuálnej sezóne.

Iuventa vo východniarskom derby pokorila ŠŠK Prešov jednoznačne 33:23 (15:10), ale prvý polčas bol viac ako 25 minút vyrovnaný. Až v jeho závere odskočili Michalovce svojmu súperovi zo Šariša na päťgólový rozdiel. Po zmene strán stačilo Zemplínčankám jedenásť minút hry a už vyhrávali dvojciferne (23:13). Prešovčanky sa v poslednej desaťminútovke dotiahli na 23:29, ale za necelé 2,5 minúty pred koncom ešte štyrikrát inkasovali.

Pre Michalovčanky, ktoré obhajujú prvenstvo v SP, to bolo vďaka nasadeniu do Final 4 prvé vystúpenie v aktuálnej edícii súťaže. Ich druhé bude reprízou finále z decembra 2017 a pokúsia sa v ňom o jubilejné desiate pohárové prvenstvo.

Hráčky Šale si v druhom sobotňajšom semifinále poradili v Hádzanárskej hale Slavomíra Šipoša s HC Tatran Stupava 26:21 (17:12). Ich víťazstvo sa nerodilo ľahko. V 7. min síce vyhrávali 5:1, ale o necelé tri minúty bolo 5:6. Stupavčanky boli vo vedení aj v 20. min (12:11), ale potom už do prestávky neskórovali a ešte šesťkrát inkasovali. Šalianky v úvode druhej časti odskočili na 23:15 a zdalo sa, že je rozhodnuté. Jediný prvoligista medzi kvartetom semifinalistov však necelé dve minúty pred koncom znížil na 21:24, ale dráma sa nekonala. Némethová s Vargovou spečatili triumf Dusla, ktoré sa v nedeľu pokúsi o dvanáste víťazstvo v SP žien.

Výsledky – turnaj Final 4 Slovenského pohára v hádzanej mužov a žien (16. – 17. 3. 2019, ŠH Košice Crows):

sobota – semifinále (hralo sa na 1 zápas):
ŽENY
Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov 33:23 (15:10), Iuventa postúpila do finále
Najviac gólov: Kompaniecová 7, Habánková 7/5, Trúnková 5, Fiľková-Trehubová 5/1 – Ratvajská 7, Šutranová 5, Dvorščáková a Popovcová po 3, Klučková 3/1
pok. hody: 9/7 – 1/1, vylúčené: 3 – 6, ČK: 54. Klučková (Prešov) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Cibere a Richvalský, 150 divákov

HK Slovan Duslo Šaľa – HC Tatran Stupava 26:21 (17:12), Šaľa postúpila do finále
Najviac gólov: Trepáčová 5, Pócsíková 5/2, Takáčová, Ušiaková, N. Némethová a J. Vargová po 3 – Kupkovičová 8/4, L. Kovácsová 4, Kankulová a Szökeová po 3
pok. hody: 3/2 – 6/5, vylúčené: 5 – 3, ČK: 54. Trepáčová (Šaľa) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Bočáková a Jánošíková, 130 divákov