Načítavanie údajov ...

V Prešove druhý pokus Slovákov zabodovať proti favoritom

Slovenskí hádzanári sa bezprostredne po stredajšom neúspešnom vstupe do II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy mužov vo Švédsku, Rakúsku a Dánsku (10. – 26. 1. 2020), v ktorom prehrali v Érde s domácimi Maďarmi 22:30 (9:16), presunuli do Prešova, dejiska sobotňajšieho stretnutia 2. kola 7. skupiny proti Rusom. Proti dobre známemu súperovi nastúpia v Tatran handball aréne od 18.00 h (rozhodujú Macedónčania Nikolov a Načevski) s cieľom zabodovať, čím by splnili svoj tohtotýždňový cieľ. Práve bodový zisk proti favorizovaným tímom Maďarska a Ruska by ich totiž priblížil k postupu na kontinentálny šampionát, na ktorý sa z každej skupiny kvalifikujú prví dvaja a potom aj štyria najlepší z družstiev na 3. priečkach v jednotlivých skupinách, pričom do hodnotenia sa im započítavajú len výsledky proti prvým dvom tímom v skupinách.

Slováci sa potrebujú zlepšiť v porovnaní s výkonom v Érde, čo si uvedomoval po stredajšom vystúpení aj ich hlavný tréner Heine Ernst Jensen: „Ak chceme, aby sme mali naďalej šancu na postup, tak nám nič iné nezostáva.“

Dánsky kormidelník už nebude mať k dispozícii skúseného brankára Teodora Paula, ktorý sa po vystúpení v Maďarsku (dostal v ňom príležitosť v druhom polčase ako tretí v poradí z gólmanov SR) rozhodol opustiť národný tím s vysvetlením, že pod vedením Jensena už nechce reprezentovať. Na členoch realizačného tímu je – okrem prípravy na najbližšieho protivníka – aj úloha, aby táto udalosť negatívne neovplyvnila situáciu pred dôležitým stretnutím.

Slovákom prihral osud Rusov do cesty už v tretej kvalifikácii za sebou, v boji o ME 2018 i MS 2019 si lepšie počínali ruskí hádzanári, ktorí vyhrali tri zo štyroch vzájomných stretnutí (3 – 1 – 0). Naposledy sa oba tímy stretli tento rok 11. januára v Považskej Bystrici, kde hostia triumfovali 32:26 (15:11). „Oni sú favoriti, ale hráme doma. Keby sa nám podarilo uchmatnúť nejaký bodík, bolo by to fajn,“ poznamenal tvorca hry slovenského tímu Ľubomír Ďuriš.

Rusi v stredu deklasovali v Moskve Talianov 34:20 (18:7). „V Maďarsku sme chceli bod, nevyšlo to. O nič ľahšia úloha nás nečaká ani proti Rusku. V Prešove budeme chcieť pred domácim publikom ukázať, čo je v nás. Dokázať ľuďom, že nielen chceme, ale aj vieme hrať dobre,“ uviedol kapitán slovenskej reprezentácie Martin Straňovský, ktorý bol v stredu najlepším strelcom Jensenovho výberu. Pivot Martin Slaninka tvrdí, že je potrebné nadviazať na pozitívne veci zo vstupu do kvalifikácie. „Keď chceme myslieť na postup, musíme proti Rusom zopakovať minimálne 50 minút výkonu proti Maďarom a bodovať.“

Okrem Prešova sa bude hrať v sobotu aj v Padove, kde od 18.45 h nastúpi reprezentácia domáceho Talianska proti favoritovi 7. skupiny Maďarsku.

Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápas II. fázy kvalifikácie ME 2020 proti Rusku (27. 10. 2018):
brankári: Marián Žernovič (FTC KN KFT Budapešť/Ma.), Michal Shejbal (bez angažmánu)
pivoti: Dominik Kalafut (Cesson Rennes Métropole Handball/Fr.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Andrej Petro (HKM Šaľa)
krídla: Miroslav Volentics (bez angažmánu), Tomáš Urban (TV Grosswallstadt/Nem.), Martin Straňovský (Tatran Prešov), Juraj Briatka (HK Agro Topoľčany)
spojky: Matej Mikita (Chartres Métropole Handball/Fr.), Patrik Hruščák (TSV Fortitudo Gossau/Švaj.), Ľubomír Ďuriš (B.Braun Gyöngyös/Maď.), Otto Kancel (Balatonfüredi KSE/Maď.), Maroš Baláž (AEK Atény/Gréc.), Oliver Rábek (Tatran Prešov), Marek Hlinka (HK Agro Topoľčany)

Tabuľka:
1. Rusko 1 1 0 0 34:20 2
2. Maďarsko 1 1 0 0 30:22 2
3. Slovensko 1 0 0 1 22:30 0
4. Taliansko 1 0 0 1 20:34 0

Program 2. kola 7. skupiny:
sobota 27. októbra:
PREŠOV
18.00 h Slovensko – Rusko, rozhodujú: Slave Nikolov a Gjorgji Načevski z Macedónska
PADOVA
18.45 h Taliansko – Maďarsko

Autor: SITA, Foto: Tatran Prešov

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022