Po MOL lige žien pozná svoje vyžrebovanie aj Niké Handball extraliga (NHE) mužov. Zástupcovia klubov vyžrebovali v utorok predpoludním v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Bratislave 26. ročník najvyššej slovenskej súťaže v hádzanej mužov.

Sezóna NHE 2024/2025 sa začne na prelome augusta a septembra. V úvodnom kole, ktoré je na programe 31. augusta – 1. septembra 2024, sa úradujúci šampión Tatran Prešov predstaví na pôde HáO TJ Slovan Modra. Rovnako to bolo aj pred rokom, keď tam zavítal vtedajší majster MŠK Považská Bystrica. Považania ako vicemajstri tiež začnú vonku - na palubovke MHC Štart Nové Zámky (víťaz Ligového pohára). Bronzový medailista HK Bojnice vstúpi do súťažného ročníka pred svojimi fanúšikmi proti ŠKP Bratislava. Derby cez kopec čaká na tímy HC Sporta Hlohovec - HK Agro Topoľčany. Zostávajúcu dvojicu 1. kola tvoria Záhoráci Stupava/Malacky - HK Košice.

Niké Handball extraliga bude mať v sezóne 2024/2025 dovedna desať účastníkov, čo je o jedného menej ako v uplynulej, po ktorej zostúpil MHáK Martin. Najvyššia slovenská súťaž bude mať už piatu sezónu, z toho štvrtú kompletnú, vo svojom názve spoločnosť Niké. 

Po troch sezónach s vyšším počtom tímov - 12 (dokončilo sezónu 11), 12 (11) a 11 - bude štartové pole opäť desaťčlenné. "O redukcii na desať účastníkov sme rozhodli už vlani na porade klubov pri vyhodnotení predchádzajúcich dvoch ročníkov, keď sa ich nepodarilo dohrať s tuctom účastníkov. Dospeli sme k záveru, že sa súťaž zredukuje na desať družstiev a bude to korektnejšie," poznamenal riaditeľ súťaží Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Peter Brunovský, ktorý pridal aj informáciu o Slovenskom pohári. "Jeho ďalší ročník vyvrcholí 1. marca finálovými duelmi mužov i žien v Trnave."

Hrací systém NHE sa v porovnaní s predchádzajúcou edíciou zmení. Základná časť bude pozostávať z 18 kôl (každý s každým doma – vonku), po ktorých bude opäť nasledovať nadstavba. Desať účastníkov sa rozdelí na dve skupiny. Horná šestka - družstvá na 1. - 6. miesto po základnej časti - bude tvoriť A-skupinu, v ktorej si zmeria sily každý s každým doma - vonku (10 kôl). Body a skóre si prenášajú zo základnej časti. Družstvá na 5. a 6. priečke po nadstavbe už v súťaži ďalej nepokračujú (odohrajú po 28 zápasov). Spodná štvorka - tímy na 7. – 10. pozícii po základnej časti - sa v rámci nadstavbovej B-skupiny tiež stretnú dvojkolovo (doma - vonku) každý s každým (6 kôl). Takisto si zo základnej časti prenášajú body a skóre. O tom, či posledný tím zostúpi priamo do I. ligy mužov alebo bude hrať baráž o udržanie, rozhodne VV SZH koncom júna.

Potom bude nasledovať vyraďovacia časť - play-off o Pohár Antona Frola, kde budú štartovať prvé štyri družstvá z nadstavbového "áčka". Semifinále play-off (1. – 4., 2. – 3.) a takisto ako finále aj o 3. miesto sa bude hrať na tri víťazstvá (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po nadstavbovej časti). Nový majster bude známy najneskôr 31. mája 2025. Extraligový šampión získa Pohár Antona Frola, slovenskej legendy a hádzanára storočia. O Ligový pohár sa tentoraz už nebude bojovať.

Vyžrebované dvojice 1. kola Niké Handball extraligy v hádzanej mužov 2024/2025 (termín: 31. augusta - 1. septembra 2024):
HC Sporta Hlohovec - HK Agro Topoľčany 
HK Bojnice - ŠKP Bratislava
HáO TJ Slovan Modra - Tatran Prešov
MHC Štart Nové Zámky - MŠK Považská Bystrica
Záhoráci Stupava/Malacky - HK Košice

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: TASR