Hádzanári Slovenska odohrajú v termíne 13. - 21. júl 2024 v kosovskej Prištine majstrovstvá EHF do 20 rokov. V prvom zápase skupiny zdolali v sobotu zverenci trénera Michala Barana Veľkú Britániu vysoko 39:14. V pondelok nastúpili Slováci na súboj o prvú priečku v D-skupine proti Lotyšsku, ktorému podľahli o 4 góly. Vo štvrťfinále sa Slováci stretnú v stredu 17. júla s Estónskom. Všetky zápasy sú vysielané na EHFTV.

Majstrovstvá EHF hráčov do 20 rokov (13. - 21. 7. 2024)

PRIŠTINA

LOTYŠSKO - SLOVENSKO 30:26 (11:13)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman – Fenár 6/1, Rojko 2, Pacek 1, Stavač 4/1, Mitaľ 2/1, Dudlák 4, Kukučka, Terpák, Buranovský, Ďurana 2, Jánoš, Gdovec 1, Feder, Jurkovič 4/2.
Najviac gólov za Lotyšsko: Bors 8, Kalnins 7.
Pok. hody: 4/3 - 7/5, vylúčení: 6 - 10, ČK: Mitaľ (SR) za tri vylúčenia, priebeh: 0:2, 3:3, 3:5, 4:7, 7:7, 8:10, 11:10, 15:15, 17:15, 18:19, 22:19, 28:22, 29:26, rozhodovali: Brodič a Hodzič (obaja Chorvátsko).

Prvý polčas bol vyrovnaný a ani jeden z tímov si nedokázal vypracovať výraznejší náskok. Lepšie začali naši mladíci a po dvoch góloch Mitaľa sme vyhrávali v 3. min 2:0. V 12. min. sme dokonca po góle Fenára vyhrávali už o 3 góly (7:4). Lotyši však nezložili zbrane, o 5. min neskôr bolo vyrovnané 7:7 a tréner Slovenska Michal Baran si zobral oddychový čas. Päť minút pred koncom prvého dejstva sa Lotyši dostali prvý raz do vedenia po góle Serefimoviča (11:10). Záver prvého polčase lepšie zvládli Slováci najmä vďaka výborným zákrokom Mitošinku a gólom Jurkoviča odchádzali do šatne s dvojgólovým vedením.

V druhom polčase bola hra vyrovnaná a v 38. min bolo 15:15. Za tohto stavu boli tesne po sebe vylúčení Mitaľ a Fenár čo súper využil a dostal sa do vedenia 17:15. O osem minút neskôr (20:19) za zopakovala podobná situácia, najskôr videl Mitaľ po treťom dvojminútovom treste červenú kartu a o niekoľko sekúnd neskôr dostal dve minúta aj Fenár. Od tohto momentu sa Slováci už nedokázali zmobilizovať, súper zvyšoval svoj náskok a 4 min pred koncom bolo už 28:22. V závere Slováci už len skorigovali náskok Lotyšov. Najlepší hráč Slovenska bol po zápase vyhlásený Erik Fenár, autor 6 gólov.

POVEDAL PO ZÁPASE

MICHAL BARAN (tréner juniorov Slovenska): „Dnes je ťažko hodnotiť zápas. Takmer nič nám nefungovalo. Pred zápasom sme si stanovili ciele – kolektívny výkon a bojovnosť so srdiečkom, no ani jedno sme nesplnili. Akoby nám uškodilo vysoké víťazstvo proti Veľkej Británii. Hrali sme individuálne, zahodili sme veľa čistých príležitostí. Po zmene strán sme nestíhali v obrane, z čoho pramenilo veľa našich vylúčení. Dostali sme tvrdú lekciu. Verím, že sa z toho poučíme a vo štvrťfinále v stredu proti Estónsku podáme koncentrovanejší výkon.“

Ďalší výsledok D-skupiny: Veľká Británia – Lotyšsko 21:46 (7:22).

1. Lotyšsko             2          2          0         0          76:47              4

2. Slovensko           2          1          0         1          65:44              2

3. V. Británia           2          0          0         2          35:85              0