Hádzanári Slovenska triumfovali na majstrovstvách EHF hráčov do 20 rokov (nižšia kategória ME) v kosovskej Prištine. Celkové prvenstvo si zverenci trénera Michala Barana zaistili nedeľňajším víťazstvom vo finále nad Lotyšmi 31:25 (14:11).

Slováci odplatili svojim rovesníkom z Pobaltia prehru 26:30 zo základnej skupiny, čo bolo jediné zaváhanie našich juniorov na šampionáte, kde mali bilanciu štyri výhry - jedna prehra. Reprezentanti SR splnili cieľ, s ktorým do Prištiny cestovali. Bolo ním medailové umiestnenie.

Výsledky - majstrovstvá EHF hráčov do 20 rokov (13. - 21. 7. 2024) - finále - nedeľa:
PRIŠTINA
Slovensko - Lotyšsko 31:25 (14:11)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman, Ligocký – Fenár 4, Rojko 4, M. Pacek, Stavač 3, Mitaľ 5, Dudlák 4, S. Kukučka, Terpák, Buranovský, Ďurana 2, Gdovec 2, Féder, M. Jurkovič 7.
Najviac gólov za Lotyšsko: Serafimovičs 7.
Pok. hody: 2/2 - 4/4, vylúčení: 4 - 2, ČK: , rozhodovali: Hellbusch a Jansen (obaja Nem.), 450 divákov.
Priebeh: 4:1, 6:5, 10:6, 14:9, 15:12, 19:13, 23:16, 26:20, 30:23.

Slováci odhodlaní dotiahnuť svoje snaženie do víťazného konca a revanšovať sa svojim súperom mali vývoj stretnutia od začiatku pod kontrolou. Po šiestich minútach vyhrávali 4:1, Lotyši zásluhou svojho najlepšieho strelca Serafimovičsa znížili v 12. min na 5:6, ale skóre na svoju stranu nenaklonili. Naopak, hralo sa v slovenskej réžii. Baranovi zverenci odskočili na rozdiel piatich gólov. Hráči súpera ešte pred prestávkou znížili na 11:14, ale na menší ako trojgólový rozdiel sa nedostali ani po zmene strán. Slovenskí juniori si udržiavali vedenie, ktoré v priebehu druhého polčasu ešte zvýšili na sedem gólov. Napokon triumfovali 31:25.

Hlas:
Michal Baran (tréner juniorov Slovenska): „Nebol to ľahký zápas. Vedeli sme, o čo hráme. Nikto ani v najvzdialenejšom sne nemyslel, že budeme vo finále a budeme mať šancu vyhrať tento turnaj. Bola tam určitá nervozita, ale opäť sme mali pevnú obranu a brankár Mitošinka podal vynikajúci výkon. Súper na nás skúšal všetko možné, ale na všetko sme dokázali zareagovať. Vždy môžeme hrať lepšie, ale bolo tam nasadenie i srdce. Som veľmi pyšný na tento tím a ďakujem celému realizačnému tímu, ktorý mi pomáhal.“

Konečné poradie: 1. Slovensko, 2. Lotyšsko, 3. Fínsko, 4. Luxembursko, 5. Estónsko, 6. Turecko, 7. Litva, 8. Kosovo, 9. Belgicko, 10. Gruzínsko, 11. Veľká Británia, 12. Bulharsko.