Načítavanie údajov ...

Defenzíva s pilierom Slaninkom priniesla HSC Suhr Aarau triumf v Superpohári

Nová hádzanárska sezóna je ešte len na začiatku a slovenský reprezentant Martin Slaninka sa už tešil zo zisku trofeje. Kým na Slovensku pred štartom ligových súťaží vyvrcholil v Bardejove Slovenský pohár, vo Švajčiarsku sa hralo o Superpohár, ktorý si vo Winterthure vybojoval jeho tím HSC Suhr Aarau. K premiérovému zisku tejto trofeje v klubovej histórii prispel aj 31-ročný slovenský pivot, ktorý o prekvapujúcom triumfe 25:20 (11:9) nad favorizovaným Kadetten Schaffhausen viac prezradil v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Uplynulá sezóna ani vo Švajčiarsku nemala vinou pandémie koronavírusu majstra či víťaza národného pohára. Prečo o Superpohár bojovali práve Kadetten Schaffahusen a HSC Suhr Aarau?
– O Supercup hrajú tradične v auguste víťaz pohára proti majstrovi. Po marcovom prerušení ligy figuroval tím Kadetten na prvej priečke tabulky. V marci sa malo v novej aréne v Berne konať finále Švajčiarskeho pohára, do ktorého sme sa prebojovali my práve so Schaffhausenom. Mala to byť veľká vec. Mužské aj ženské finále v jeden deň pod jednou strechou. Predaných bolo 3500 vstupeniek. Na finále sme sa veľmi tešili, mali sme možnosť hrať o prvý titul pre náš klub a vedeli sme, že na Kadetten vieme zahrať, veď v prerušenej sezóne sme s nimi mali vyrovnanú bilanciu 1 výhra, 1 remíza, 1 prehra. Pre koronavírus sa však napokon finále zrušilo… V nedeľu sme si proti sebe zahrali o Superpohár. Kadetten ako ´majster´ a my ako ´víťaz pohára´.

Začať sezónu ziskom trofeje, čo viac ste si mohli priať?
– Už v máji sme vedeli, že budeme hrať pred začiatkom sezóny Supercup. Pre nás mal tento zápas rovnakú váhu ako finále pohára. Na tento súboj sme sa podstivo pripravovali, bol to skvelý pocit po jeho konci zdvihnúť nad hlavu trofej. Tešíme sa z tohto úspechu, patrične sme ho aj oslávili, ale nelietame niekde v oblakoch. V tejto sezóne sú predsa v hre ešte ďalšie dva tituly.

Aké boli očakávania vo vašom klube pred Superpohárom?
– Na Schaffhausen sme sa dôkladne pripravili. Ako jeden z mála tímov v lige vieme na nich zahrať. Mali sme ich podrobne rozanalyzovaných, na každú jednu ich útočnú kombináciu sme boli pripravení. Do zápasu sme išli s pokorou, ale nič iné ako víťazstvo sme si nepripúšťali.

Určite ste odohrali viacero prípravných duelov, ale bolo po takej dlhej pauze náročné zvládnuť hneď ´ostrý´ zápas?
– Áno, letná príprava bola tento rok o niečo dlhšia a intenzívnejšia ako inokedy. Začali sme individuálne a už v máji sme trénovali v hale. Prípravných stretnutí sme veľa neodohrali, o to viac sme trénovali a doťahovali naše taktické varianty. Keď sme na prelome júla a augusta zdolali rakúsky tím Alpla Hard o 13 gólov, vedeli sme, že sme na dobrej ceste. Dátum 30. augusta a súboj proti Schaffhausenu sme mali v hlave už dlho. Nevedeli sme sa dočkať.

Podľa vývoja skóre ste mali prakticky celé stretnutie pod kontrolou. Predviedli ste kvalitný výkon? Bolo to pre vás prekvapenie, keďže ste nastúpili proti suverénovi nedohraného uplynulého ročníka?
– V útoku sme sa rozbiehali o niečo pomalšie, ale obrana fungovala od prvej minúty. Vedeli sme, kde sú silné stránky súpera a práve tie sme eliminovali. Prekvapenie to pre nás nebolo. Jednoducho, boli sme na Schaffhausen dobre pripravení. Myslím si, že keby si jeho hráči mohli vybrať svojho súpera vo finále, určite by sme to neboli my.

Základom úspechu a zároveň veľkou prekážkou pre Kadetten bola defenzíva vášho tímu. Akú úlohu ste mali vy v nej a ako sa vám darilo osobne?
– Naša taktika je postavená na obrane. Defenzíve sa na tréningoch veľa venujeme. V ostatných rokoch máme vo Švajčiarsku najlepšiu obranu. Dôkazom toho je aj to, že dostávame v priemere na zápas najmenej gólov z celej ligy. Ako ´zaďák´ som vždy v centre diania. Mojou úlohou je ubrániť pivota súpera, blokovať, zvádzať osobné súboje, pomáhať, keď spoluhráči prehrajú súboj jeden na jedného, dirigovať a dávať taktické pokyny. My máme dokonca niekoľko obranných kombinácií, niekedy je to šialené, ale práve ja sa v tom všetkom musím vyznať. Musím povedať, že v nedeľu to všetko spolu s brankárom fungovalo na jednotku.

Pri vašom mene svietia v štatistikách aj dva góly. Spokojný s touto bilanciou?
– Áno, dal som dva góly, ale na tom si nejako extra nezakladám. Už pred zápasom som sa dohodol s trénerom, že počas našich presiloviek dostanem pauzu. Vtedy naskakoval mladý pivot Laube a zahral skvele. Po stretnutí mohol byť tréner s výkonmi nás pivotov spokojný, čo je pre mňa dôležité.

Aká vládla atmosféra vo Winterthure?
– Bolo to zvláštne. Vo Winterthure je aréna pre približne 2500 divákov. Kapacita bola obmedzená na 1000 ľudí, takže tá hala vyzerala poloprázdna. Napriek tomu nám spravili naši fanúšikovia skvelú atmosféru a som rád, že sme sa im mohli odvďačiť výhrou.

Stihli ste tento triumf v Superpohári aj osláviť?
– Samozrejme. Začali sme už v šatni a pokračovali v pizzerii u nás v Suhre. Všetci hráči spolu s trénermi a vedením sme oslavovali približne do polnoci. Spočiatku to bolo dosť intenzívne, ale potom sme sa museli krotiť, veď už v stredu nás čaká prvý ligový zápas novej sezóny.

Sezónu ste začali triumfom, kam siahajú klubové ambície v ročníku 2020/2021?
– Ambície máme tento rok veľké. Chceme si zahrať vo finále pohára aj ligy.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Aargauerzeitung.ch

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022