Načítavanie údajov ...

Dôležitá bude pozícia pred play-off, nie priebežné poradie v októbri

Pivot Martin Slaninka mohol na blížiaci sa zraz slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie pred zápasmi Euro Cupu pricestovať ako líder najvyššej švajčiarskej súťaže. Jeho tím HSC Suhr Aarau potreboval zvíťaziť v nedeľňajšom stretnutí NLA nad TSV St. Otmar St. Gallen, aby sa dostal na líderskú priečku v ligovej tabuľke. Prišla však prehra 24:31 (9:15), a tak víťaz tohtoročného Superpohára vo Švajčiarsku figuruje pred reprezentačnou prestávkou na 3. pozícii. Tridsaťjedenročný Slovák v rozhovore pre slovakhandball.sk priblížil okolnosti tohto nečakaného zaváhania, situáciu v hádzanej z pohľadu boja s koronavírusom v krajine helvétskeho kríža i s jeho uvoľnením pre potreby národného tímu SR i návratom späť do klubu.

Váš tím sa po nedeli poskočiť na 1. priečku v tabuľke NLA, ale šancu ste nevyužili. Prečo?
– Áno, mohli sme sa stať lídrami, ale nevyšlo to. Treba však dodať, že aj keby sme zvíťazili a dostali sa na čelo, tak len v nekompletnej tabuľke. Schaffhausen a Winterthur ešte neodohrali všetky svoje zápasy.

Je pre vás prvá domáca prehra s TSV St. Otmar od augusta 2016 o to trpkejšia, že ste ňou prišli teraz o možnosť byť lídrom?
– Mňa bolí každá prehra úplne rovnako. Dôležité je, kde budeme figurovať pred play-off, aby sme si vypracovali dobrú východiskovú pozíciu pred vyraďovacími bojmi, a nie to, či sme boli prví v októbri.

Prekvapil vás niečím súper zo St. Gallenu?
– Tým, ako sa im darilo strelecky presadzovať z diaľky, z desiatich – jedenástich metrov, prekvapili aj samých seba a nie len nás. Vyšiel im vstup do zápasu a po celý čas hrali veľmi rozumne. Vyhrali zaslúžene.

Rozhodlo sa o osude duelu už v prvom polčase?
– Nezachytili sme úvod (0:4), ale niekedy okolo 20. minúty sme sa dotiahli na 9:10. Do konca polčasu sme zahodili dve sedmičky a niekoľko vyložených príležitostí a zase nám odskočili na polčasový šesťgólový rozdiel (9:15).

Hrali ste doma, ale podľahli ste až o sedem gólov. Mali ste ako družstvo zlý deň?
– Doma body nestrácame. V tejto sezóne sme u nás jasne zdolali aj tímy ako Schaffhausen, Thun či Kriens. Dostať takúto facku pred vlastnými fanúšikmi ako teraz od St. Gallenu si už nemôžeme dovoliť. Bol to naozaj nevydarený deň.

Podľa štatistík bol rozdiel vo výkone brankárov. Pre vás osobne však zrejme nebol problém gólovo sa presadiť, keďže tri z vašich štyroch striel skončili v bránke súpera. Ako ste to videli vy?
– Štatistiky neklamú. Hosťujúci brankár zachytal dobre, kdežto naši mali úspešnosť dokopy necelých 14 percent. Pritom nemuseli čeliť len strelám zo šestky. V útočnej fáze sme sa presadzovali z pivota aj z krídiel, ale, bohužiaľ, naše spojky mali obrovský strelecký odpad. K tomu sme ako tím spravili veľké množstvo technických chýb.

V lige ste ste sa prezentovali úspešnou sériou. Do nedele ste z 10 možných bodov v piatich dueloch ste získali 9 bodov. Cítili ste sa vo forme?
– Cítili sme sa dobre, naozaj sme boli na dobrej vlne. Liga ja však tento rok nesmierne vyrovnaná. Každý môže zdolať každého, o čom sme sa naposledy presvedčili na vlastnej koži.

Naopak, St. Gallen získal v predchádzajúcich štyroch súbojoch len dva body, ale teraz sa na vás vytiahol. Je to zaváhanie o to nečakanejšie?
– St. Gallen má skúsený tím, v útoku hrajú zodpovedne a dobre bránia. Po tých bodových suchotách prišli k nám s tým, že nemajú čo stratiť a vytiahli sa na nás. Miestami som mal pocit, akoby chceli tie body viac ako my…

Otočme to na príjemnejšiu tému. V úvode sezóny ste získali superpohár a v tabuľke ligovej súťaže ste na 3. mieste. Spokojnosť s doterajším priebehom ročníka?
– Superpohár je veľkým úspechom pre náš klub, sme hrdí, že sme ho mohli zdvihnúť nad hlavu. Od začiatku sezóny sa nám darí. V tíme aj v klube vládne spokojnosť. To však neznamená, źe sa nemáme kam posúvať. Stále je o čo hrať.

Nepokračujete však vo Švajčiarskom pohári, v ktorom vás vyradil tím Kadetten Schaffhausen. Ten ste však predtým zdolali v superpohári i v lige. Čo bolo príčinou hladkej osemfinálovej prehry 17:26?
– Áno, bol to už náš tretí vzájomný duel túto sezónu. Schaffhausen hral doma a revanšoval sa nám za predchádzajuce prehry. Veľmi dobre a tvrdo bránili, čím sa dostávali oveľa častejšie do rýchleho protiútoku, čo je ich najväčšia zbraň.

Situácia s koronavírusom sa na celom svete rapídne zhoršuje. Ako to vyzerá vo Švajčiarsku z pohľadu hádzanej?
– Obmedzenia počtu divákov, rúška na tribúnach a v útrobaćh haly, obmedzovanie kontaktu s divákmi sa stali bežnou súčasťou našich zápasov. Nakoľko aj čísla vo Švajčiarsku v poslednej dobe vzrástli, stopli nižšie súťaže. Pokiaľ ide o najvyššie súťaže, uvidíme, aká bude situácia po reprezentačnej prestávke.

Ak to okolnosti dovolia, už na budúci týždeň by ste mali s reprezentáciou odohrať prvé dva duely Euro Cupu. Budete k dispozícii?
– Áno, budem. Z klubu ma aj v tejto situácii uvoľnia. Keďže sa však Slovensko dostalo na ´červenú listinu´, po návrate do Švajčiarska, by som mal ísť do 10-dňovej domácej karantény. Ako profesionálny športovec som však mohol požiadať o výnimku, ak ide o oficiálny termín reprezentácie a budú dodržané určité hygienické a protipandemické opatrenia. Dnes som dostal oficiálny e-mail, že mi kantón Aargau výnimku udeľuje, takže môžem vycestovať a aj sa vrátiť bez problémov.

Tešíte sa, že po dlhom čase bude opäť spolu v národnom tíme?
– Na chlapcov sa teším, veď sme sa nevideli takmer rok. Zmeriame si sily s dvomi špičkovými tímami. Škoda, že proti Chorvátom nebudeme môcť nastúpiť na vypredanom hokejovom štadióne, ako to bolo pôvodne v pláne.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Roland Urech Photography, Studio 12

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022