Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Organizátorov inšpiruje zvládnutie zápasov futbalových ME v Maďarsku

Do začiatku európskeho šampionátu hádzanárov na Slovensku a v Maďarsku zostáva necelých 130 dní a prípravy na tento hádzanársky sviatok sú v plnom prúde. „V našich dejiskách v Bratislave a Košiciach pokračujeme s prípravou. Sme radi, že sa v marci uskutočnili duely Euro Cupu a na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sme si vyskúšali set-up, ktorý bude na šampionáte. Žiaľ, v Košiciach to vinou pandémie nevyšlo, ale tam sa už hádzaná hrala, a tak veríme, že všetko bude fungovať. Začiatkom júla boli u nás zástupcovia Európskej hádzanárskej federácie a marketingového partnera Infront, s ktorými sme preberali záležitosti okolo hál. Potom zavítali aj do Maďarska, kde sú však niektoré haly ešte rozostavané, takže u nás to mali v tomto smere jednoduchšie. Začiatkom októbra si prídu predstavitelia jednotlivých tímov skontrolovať ubytovanie. V Bratislave budú štyri tímy bývať v hoteli Lindner a štyri v DoubleTree by Hilton, exekutíva a ľudia z EHF v Crowne Plaza. V Košiciach budú tri tímy v DoubleTree by Hilton a Slováci budú ubytovaní inde. Na konci októbra čakáme zástupcov televíznych spoločností, ktoré budú vysielať šampionát. Pripravujeme aj ďalšie veci, ktoré vyplývajú z manuálu EHF na takéto podujatie. Dejiskami zápasov u nás budú hokejové haly, v ktorých býva v januári v plnom prúde súťažná sezóna, ale hokejisti nám vyšli v ústrety a máme ich k dispozícii. Chystáme všetko tak, aby sme 13. januára mohli bez problémov otvoriť šampionát v Bratislave i Košiciach,“ povedal na tlačovej konferencii predseda predstavenstva organizačného výboru slovenskej časti kontinentálneho šampionátu Igor Nemeček a zdôraznil dôležitú vec: „Hlavný príjem organizátora je z predaja vstupeniek, marketingové a televízne práva totiž vlastní spoločnosť Infront. Spoliehame sa na vypredané hľadisko v Košiciach, kde budú účinkovať naši reprezentanti a veríme, že sa zaplnia aj bratislavské tribúny vďaka účinkovaniu tímov Nemecka, Česka a Rakúska.“

V najbližších týždňoch bude prebiehať nábor dobrovoľníkov, bez ktorých nezaobíde nijaké vrcholné športové podujatie. „Nie sme krajina dobrovoľníkov, ktorí by sa na takéto akcie hrnuli. Prihlasujeme spustenie prihlasovacích dotazníkov do Bratislavy a Košíc. Keby sa nám podarilo mať 500 dobrovoľníkov, boli by sme spokojní. Vieme, kam ich najmä potrebujeme. Aby sme boli plnohodnotne pripravení na podujatie, tak niektorí budú musieť byť k dispozícii aj skôr, ako sa ME začnú. Zatiaľ sa zameriavame na Slovákov. Uvidíme, či sa prihlásia aj nejakí zahraniční, ale budeme dbať na dodrživavanie protipandemických opatrení,“ skonštatoval Nemeček.

Slovenskí organizátori úzko spolupracujú aj s maďarskou stranou. „Spolupráca s maďarskými partnermi je ukážková. Komunikujeme na dennodennej báze, riešime veľa rôznych tém a navzájom sa podporujeme. Cítime spoluzodpovednosť, aby sme usporiadali úspešný šampionát zo športovej, organizačnej i finančnej stránky,“ poznamenal viceprezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ernö Kelecsényi.

Rozpočet slovenskej časti ME bol deklarovaný vo výške šesť miliónov eur, pričom nie je jednoduché ho naplniť. „Všetky športové podujatia v Európe sú v tejto pandemickej dobe vo veľkých problémoch najmä z hľadiska plnenia rozpočtov. Nedá sa nájsť poisťovňa, ktorá by šampionát poistila z dôvodu prípadného zrušenia pre COVID-19 alebo inej pandémie. Takto nemá nikto ako organizátor krytý šampionát. Náš príjem predstavuje predaj vstupeniek, ktorý však nedokážeme predpovedať. Sme rozhodnutí, že do hľadiska môžu ísť len očkovaní, čím podľa aktuálnej zaočkovanosti prichádzame obrazne o polovicu Slovenska. Kalkulovať s niečím ohľadom príjmu zo vstupného je ako veštenie z krištáľovej gule. Chceme však oceniť spoluprácu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorého predstavitelia chápu súčasnú situáciu. Verím, že sa nám podarí aj s partnermi z Maďarska a EHF dostať do takého stavu, aby sme neboli stratoví,“ vyjadril sa prezident SZH Jaroslav Holeša.

V Maďarsku majú skúsenosti s organizovaním veľkých športových akcií aj v tejto pandemickej dobe. Tie by mohli pomôcť pripraviť bezpečný hádzanársky šampionát pre divákov a aktérov na palubovke. „Doba je ťažká, podmienky pre organizáciu hromadných podujatí sa vyvíjajú dynamicky. Veľa informácií máme od Maďarov. U nich sa uskutočnili zápasy futbalových ME pri plnej kapacite štadióna so 65-tisícmi zaočkovanými divákmi. Prebehlo to bez problémov. Nemalo to vplyv na pandemickú situáciu a ukázalo to aj nám možnosti, že sa to dá, aby sa konali športové podujatia aj s využitím celej kapacity pri dodržaní všetkých opatrení, aby to bolo bezpečné a ľudia sa mohli cítiť komfortne. Veríme, že haly budú plné a ľudia, ktorí prídu, si vychutnajú hádzanú bez strachu o svoje zdravie a blízkych na podujatí, aké tu máme tak raz za tridsať rokov,“ zaželal si Holeša a v súvislosti s ME 2022 ešte dodal: „Všetky tímy budú počas šampionáte v tzv. bubline podľa pravidiel nastavených EHF.“

Autor: slovakhandball.sk

FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022