Načítavanie údajov ...

Elverum šokoval hádzanársky svet, angažoval Francúza Luca Abala

Superhviezda z veľkomesta na „dedinu“

 

Elverum, desaťnásobný nórsky šampión, šokoval hádzanársky svet. Do dvadsaťtisícového mestečka, rodiska legendárneho bežca na lyžiach Björna Dählieho, prichádza z vyše dvanásťmiliónovej parížskej aglomerácie jeden z najlepších a najúspešnejších hráčov uplynulých pätnástich rokov Francúz Luc Abalo. Zmluvu podpísal zatiaľ len na budúcu sezónu.

„Dvojnásobný olympijský šampión, trojnásobný majster sveta i Európy, vitaj, Luc!“ objavilo sa znenazdajky vo štvrtok minulého týždňa na instagramovom profile klubu s dlhoročnou tradíciou.

Tridsaťpäťročný ľavoruký krídelník začínal s hádzanou v Ivry, ktoré je súčasťou veľkého Paríža. S tamojším klubom US podpísal v roku 2005 svoj prvý profesionálny kontrakt a o dva roky neskôr s ním senzačne získal majstrovský titul. Mimochodom, jedným z jeho vtedajších spoluhráčov bol aj slovenský pivot Andrej Petro. Po štyroch sezónach strávených v špičkovom španielskom tíme Ciudad Real sa vrátil do Paríža a osemročné pôsobenie v tamojšom St. Germain vyšperkoval siedmimi majstrovskými titulmi.

Lenže po tom, čo najbohatší klub sveta s rozpočtom 17,5 milióna eur na sezónu angažoval z Fenixu Toulouse na post pravého krídla o sedem rokov mladšieho Španiela Ferrana Solého, dvojnásobného majstra Európy (2018, 2020), Luc Abalo sa rozhodol odísť. Keďže bodku za skvelou kariérou túži dať na budúci rok zlatou medailou z odloženej tokijskej olympiády, musí pravidelne hrať. Z viacerých ponúk, ktoré vzápätí dostal, si vybral Elverum.

„Je to profesionálne fungujúci klub s výborným zázemím a veľkou podporou zanietených fanúšikov, ktorý má mladé talentované mužstvo. Verím, že mu svojimi bohatými skúsenosťami pomôžem a že spolu dosiahneme ďalšie pozoruhodné úspechy. Chcem sa udržať v reprezentácii, preto budem na sebe tvrdo pracovať,“ vraví hráč tmavej pleti, ktorý si za okulahodiaci štýl hry vyslúžil prezývku „Skywalker.“

Vraví, že pri jeho rozhodovaní zavážila aj spomienka na zápas uplynulého ročníka skupinovej fázy Ligy majstrov medzi Elverumom a Parížom SG, ktorý v lillehammerskej olympijskej Hakons aréne sledovalo 12 377 divákov!

„Sme svedkami najväčšieho prestupu v histórii nórskej ligy. Je pre nás odmenou za dlhoročnú tvrdú robotu. Veríme, že nám pomôže aj k účasti v nasledujúcom ročníku Ligy majstrov, v ktorej po reorganizácii európskych pohárových súťaží bude hrať len šestnásť tímov,“ vraví športový riaditeľ klubu Nils Kristian Myhre.

Elverum v nej doteraz hral šesťkrát, v minulej sezóne zo štrnástich zápasov získal len tri body a v A-skupine skončil posledný ôsmy.

Zdroj: ZDENO SIMONIDES, Denník Šport

Foto: handball-planet.com

 

KTO JE LUC ABALO

l NARODENÝ: 6. septembra 1984 v Ivry-sur-Seine.

l VÝŠKA: 182 cm.

l HMOTNOSŤ: 86 kg.

l POST: Pravý krídelník.

l HRÁČSKA KARIÉRA: US Ivry HB (1998 – 2008), BM Ciudad Real (2008 – 2012), Paríž St. Germain (2012 – 2020).

l REPREZENTÁCIA: 262 zápasov/800 gólov.

l NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: Olympijský víťaz 2008 a 2012, strieborný na OH 2016, majster sveta 2009, 2011 a 2017, majster Európy 2006, 2010 a 2014, víťaz Ligy majstrov 2009, 8-násobný majster Francúzska a 2-násobný majster Španielska.

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022