Načítavanie údajov ...

Hlavatému prekazili víťazný hetrik v Lige majstrov bývalé zverenky

Slovenský kormidelník nechýbal v rozhodujúcom súboji o trofej v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži tretíkrát za sebou, jeho súčasný klub z ruského Rostova prehral finále s Győrom, kde pôsobil predtým, o jediný gól.

Hádzanársky tréner Tomáš Hlavatý bol blízko k tomu, aby sa tretí rok za sebou mohol tešiť z triumfu svojho družstva v Lige majstrov. V predchádzajúcich dvoch sezónach si na trofej v najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži ženských klubov siahol ako člen realizačného tímu Győri Audi ETO KC. Tentoraz už v službách ruského Rostova, kde pôsobí ako asistent hlavného kouča Ambosa Martína, zostal tesne pod vrcholom. Osud to zariadil tak, že vo finále LM stáli obaja proti svojim bývalým zverenkám z Győru, ktoré uplynulú nedeľu zvíťazili vo finále turnaja Final 4 v Budapešti nad Rostovom 25:24 (15:11). Tridsaťdvaročný Slovák si po vyvrcholení LM našiel čas na rozhovor pre slovakhandball.sk o úspešnom účinkovaní ruského klubu.

 

Ligu majstrov 2018/2019 ste zakončili prehrou, ale v hodnotení celého ročníka budú zrejme prevládať pozitíva. Je to tak?

– Po neúspešnom finálovom súboji sú v nás ešte emócie, lebo sme mali šancu na získanie najcennejšej trofeje na klubovej úrovni. A prevláda sklamanie z finálového zápasu, ale som presvedčený, že s odstupom času budeme spolu s dievčatami považovať tento výsledok za úspešný. Ak sa mám vyjadriť k celému ročníku, tak prevládajú pozitíva. Prebojovali sme sa do Final 4, počas sezóny sme odohrali veľa dobrých stretnutí, družstvo sa zlepšovalo od zápasu k zápasu, a to bol hlavný cieľ, aby sme postupne a systematicky koncepčnou prácou išli krok za krokom vpred. Myslím si, že dievčatá ukázali bojovného a tímového ducha, obrovskú chuť víťaziť a pripravenosť obetovať sa za družstvo v každom momente stretnutia. Pochopiteľne, nevyhli sa nám ani ťažšie momenty. Sezónou nás sprevádzali rôzne problémy, ale to sú situácie, ktoré táto prestížna súťaž prináša. Myslím si, že sa nám darilo s nimi popasovať. Dievčatám patrí absolutórium za to, čo predviedli na ihrisku počas celej sezóny a aj vo finále, i keď sa nám ho nepodarilo vyhrať.

Je 2. miesto pre Rostov úspechom, alebo ste mali ešte vyššie ambície?

– Ambície sú v takýchto kluboch najvyššie, ale ako som už uviedol, družstvu patrí pochvala za sezónu. Aj po finále sa predstavitelia klubu v šatni priamo v hale vyjadrili v tomto duchu.

V akom svetle sa predviedlo vaše družstvo v Budapešti?

– Myslím si, že každý, kto sledoval Final 4, si názor spravím sám. Podľa mňa sme predviedli bojovný a tímový výkon a pripravili divákom pekné hádzanárske divadlo. Aj preto si myslím, že sme sa ako družstvo predviedli v dobrom svetle.

Semifinále proti Metz Handball (27:25) vyzeralo na jednoznačnú záležitosť. Prvé dejstvo ste vyhrali o sedem gólov, ale v druhom polčase ste si to skomplikovali. Čo sa stalo?

– Aj na tento duel sme sa svedomito pripravovali a to sa odrazilo na našom výkone predovšetkým v obrannej fáze. V prvom polčase sme dominovali, ale v druhom nás francúzsky súper mierne pribrzdil osobnou obranu na Annu Viachirevovú. Zopár útokov nám trvalo, kým sme sa s tým vyrovnali. Súper zatiaľ naše chyby veľmi efektívne využil. Potom sme to už zvládli a zápas, i keď sa zdramatizoval, dotiahli do úspešného konca.

Verili ste si vo finále proti obhajcovi?

– Samozrejme. Žiadne družstvo, ktoré sa dostane do finále hocijakej súťaže, nejde do finále s tým, že ho nechce vyhrať. My sme neboli výnimkou.

Napokon z toho bola dráma, ale na jej konci ste už nestihli vyrovnať. Zrejme veľká škoda, keďže ste neboli od toho ďaleko?

– Áno, v závere nám to nevyšlo, ale zápas nerozhodla táto jedna situácia. Bolo tam mnoho rôznych aspektov, keď sme mali šancu duel zlomiť v náš prospech. Žiaľ, sa nám to tento rok nepodarilo. Pochopiteľne, prehra vo finále nás mrzí, ale to už je história a my sa musíme už opäť sústrediť na písanie budúcnosti.

Vnímali ste s kolegom, že finále hráte proti svojmu bývalému klubu?

– Jasné, ale naplno sme sa sústredili na náš výkon a na naše družstvo, aby sme sa čo najlepšie pripravili. Hráčky súpera sme dobre poznali, tak sme sa za tých necelých 24 hodín snažili dievčatám podať informácie, ktoré sme považovali za najdôležitejšie. Pochopiteľne, nechceli sme dievčatá zahltiť množstvom informácií. Naším cieľom bolo za daný čas ich čo najlepšie pripraviť na

Chceli ste sa proti Györu o to viac vytiahnuť?

– Tu nešlo o žiadne vyťahovanie. Sme profesionáli. Tak, ako sme my chcel vyhrať vo finále, rovnakú túžbu malo aj družstvo nášho súpera. Pred a po zápase sme boli rovnakí kamaráti. Pochopiteľne, že isté podpichovanie tam bolo, ale to k tomu patrí. S dievčatami z Györu máme skvelý vzťah. My sme im po zápase pogratulovali a popriali pekné oslavy.

Zostávate v Rostove aj v ďalšej sezóne?

– Áno, aj v nasledujúcej sezóne pokračujeme v práci v Rostove.

 

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Facebook: Rostov-Don H.C. – English version

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022