Načítavanie údajov ...

Jaroslav Holeša: S organizačnou stránkou spokojnosť, s výkonnostnou nie

Realizačný tím Petra Kukučku má naďalej dôveru vedenia SZH

Minulotýždňové zápasy Euro Cupu hádzanárov boli testom slovenskej pripravenosti z dvoch stránok – z organizačnej a výkonnostnej. Vydarila sa tá prvá časť, v ktorej Slovensko obstálo.

Na budúci rok v januári bude spolu s Maďarskom organizátorom európskeho šampionátu mužov, a tak boli dva domáce duely aj vhodnou príležitosťou na otestovanie jedného z dvoch slovenských dejísk ME 2022. Stretnutia proti úradujúcim majstrom Európy Španielom (18:30) a potom aj proti Maďarom (15:30), piatemu tímu z MS 2021, boli previerkou Zimného štadióna Ondreja Nepelu (druhým dejiskom v SR je košická Steel aréna, pozn.). „Vyskúšali sme si manažment haly, organizáciu celého podujatia. Mali sme tu aj inšpekciu z Európskej hádzanárskej federácie. Táto časť sa nám vydarila a môžeme povedať, že sme pripravení. Až na pár chybičiek to bolo v poriadku,“ zhodnotil organizačné zabezpečenie domácich súbojov Euro Cupu prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša.

Športová stránka vystúpenia slovenskej reprezentácie sa hodnotila ťažšie, keďže zverenci trénera Petra Kukučku utrpeli tri vysoké prehry. Okrem dvoch vyššie spomenutých podľahli na záver Maďarsku v odvete 26:36. „V prvom rade sme radi, že sme vôbec mohli odohrať tieto tri stretnutia. Za posledný rok sme totiž prišli o osem reprezentačných duelov. Pokiaľ ide o výkonnosť nášho tímu, s ňou určite nemôže byť spokojnosť, aj keď sme vedeli, že nie sme v dobrom stave z hľadiska zloženia či športovej formy jednotlivých hráčov. Slovenská reprezentácia si jednoducho nemôže dovoliť v 15. min akoby odísť z ihriska, sklopiť hlavy a prehrať takýmto spôsobom. Nebudem menovať konkrétne, ale v slovenskom drese boli nedostatočné, ale aj veľmi zlé výkony. Výsledok hovorí sám za seba. Chápem, že nie každý musí mať ideálnu športovú formu, nemusí byť na tom optimálne zdravotne, ale výstup musí byť taký, aby sme sa nehanbili,“ uviedol Holeša, ktorý odpovedal aj na otázku, či nepríde na slová niektorých fanúšikov žiadajúcich zmenu na poste kormidelníka. „Toto nie je otázka dňa. Realizačný tím má naďalej našu dôveru. Nebudem hodnotiť prácu trénera, ak sme mali za rok dve sústredenia a týchto pár zápasov. Fanúšikovia majú právo na svoj názor. Vychádzajú z niečoho, ale nemajú všetky informácie. To je však normálna vec. Ideme ďalej. Nie sme tu na to, aby sme vyplakávali a sťažovali sa. Musíme ísť za svojím cieľom a pracovať tak, aby sme ho dosiahli.“

Po nevydarených vystúpeniach sa objavili aj polemiky ohľadom zloženia reprezentácie. „Nominácia je vecou reprezentačného trénera. On komunikuje s jednotlivými hráčmi, ako sú na tom. On má tiež svoje predstavy, koho chce vyskúšať… Je to jeho práca a ja ju môžem len rešpektovať. Nebudem hodnotiť výkony jednotlivých hráčov podľa jedného týždňa. Nie som tu ako športový odborník, ale prezident SZH, ktorého úlohou je zabezpečiť fungovanie zväzu. Fakt je, že sme ako tím nehrali dobre, nebojovali sme tak, ako by sme mali. Myslím si, že aj samotní hráči po minulotýždňovom trojzápase vedia, na čom sú a čo všetko majú robiť, aby sa také veci nestávali. V každom prípade musia dávať hádzanej ďaleko viac,“ pokračoval na pondelkovom brífingu šéf SZH.

Slováci potrebujú pridať aj v mentálnom nastavení, aby si uvedomili, že v reprezentačnom drese sa s menom Slovenska nemá hazardovať. „S trénerom a aj s ostatnými ľuďmi komunikujeme na dennej báze. Nehľadáme vinníka, ale hľadáme cestu, ako sa dostať z toho von, ako to zlepšiť. Súčasťou realizačného tímu je aj mentálny kouč. Chceli sme s ním začať pracovať už v septembri, ale vyšlo to, žiaľ, až v januári a chce to svoj čas. Slovenskí športovci nie sú na tom mentálne tak, ako by mali byť. To však súvisí aj s našou povahou či národnou črtou. Áno, táto stránka nie je dobrá, a preto sa tieto nedostatky snažíme odstrániť,“ tvrdí Holeša.

Do ME 2022 zostáva desať mesiacov. Najbližšia reprezentačná akcia je na programe na prelome apríla a mája. „Ideme podľa plánu s tým, že potrebujeme nahradiť výpadok z novembra a januára, kde sme prišli o štyri týždne prípravy a niekoľko zápasov. V júni chceme mať tím pokope minimálne na týždeň, ak nie dva. Na jeseň skúsime urobiť prípravu inak, ale všetko závisí od medzinárodného kalendára, ale tam veľa priestoru nie je,“ priblížil prvý muž slovenskej hádzanej.

Na kontinentálnom šampionáte v domácom prostredí by si všetci priali postup SR do hlavnej fázy turnaja, vďaka čomu by sa okrem Košíc predstavilo Kukučkovo družstvo aj v Bratislave. „Treba byť realisti. Nie iba v prípade postupu zo základnej skupiny budeme považovať šampionát za úspešný. Taký bude, ak na ňom budú diváci, zvládneme organizáciu a zo športovej stránky v prípade odvedených výkonov, za ktoré sa nebudeme hanbiť. Nerád by som dával teraz tímu veľké postupové ciele. Vieme, ako sme na tom reálne výkonnostne. Každá takáto facka nám môže pomôcť. V Európe sa náš tím pohybuje okolo 24. miesta a práve ME nám majú pomôcť, aby sme kvalitu našich hráčov i celého družstva, dostali vyššie, teda sa zlepšili. To je jeden z našich cieľov,“ zakončil stretnutie s médiami J. Holeša.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny autopartner SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022