Načítavanie údajov ...

Lukáš Urban na prahu prestupu do Francúzska, fit bude na jeseň

Počas zimnej prestávky sa dostal zo zranenia kolena. V januári sa tešil na návrat do hádzanárskeho diania, ale radosť rýchlo vystriedal smútok. Hneď v prvom extraligovom dueli nového roka sa opäť zranil. Pre Lukáša Urbana, oporu Tatrana Prešov a slovenskej reprezentácie, sa v tom momente skončila aktuálna sezóna. Nasledujúci súťažný ročník by mal začať už ako legionár z jednej najlepších ligových súťaží sveta. Aj o tom viac prezradil 24-ročný Prešovčan v rozhovore pre slovakhandball.sk.

 

V závere uplynulého kalendárneho roka ste mali problémy s kolenom. Váš návrat na palubovky však nemal dlhé trvanie?

– Nastúpil som v januárovej predohrávke Slovnaft handball extraligy proti tímu Košice Crows. Myslel som si, že noha je na tom už fajn. V prvom polčase som hral asi 10 minút a bolo to dobré. Hneď v úvode druhého dejstva som pri jednom z doskokov dopadol na palubovku a pocítil som, že niečo sa stalo v tom ľavom kolene.

 

Čo nasledovalo potom?

– Najskôr som na druhý deň podstúpil vyšetrenie magnetickou rezonanciou, podľa ktorého mám roztrhnutý predný skrížený väz.

 

V tom prípade bol chirurgický zákrok nevyhnutnosťou?

– Ešte som však išiel v Prešove na artroskopiu, keďže lekár Klein sa chcel presvedčiť, či ide naozaj o roztrhnutý väz, lebo pri magnetickej rezonancii to nebolo dobre vidieť. Keďže sa potvrdilo, že väz je roztrhnutý, 11. marca som podstúpil v Košiciach u lekára Polana plastiku.

 

Ako prebieha proces rehabilitácie?

– Na druhý deň ma prepustili z nemocnice a odvtedy sa snažím cvičiť. Nejaké cviky mi ukázali v nemocnici, ďalšie som si sám našiel a nechal som si poradiť aj od fyzioterapeuta. Cvičím doma a snažím sa dať nohu postupne do poriadku.

 

Aké su prognózy na návrat?

– Do súťažného diania by som sa mal vrátiť osem mesiacov operácie, čiže niekedy v novembri. Samozrejme, trénovať budem môcť už skôr, napríklad s behom môžem začať od tretieho mesiaca. Neskôr sa budem môcť pripojiť k tímu, ale zo začiatku v obmedzenom režime.

 

Slovenský zväz hádzanej v pondelok definitívne zrušil sezónu 2019/2020 pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu. Čo na to vravíte?

– Chápem a rešpektujem rozhodnutie SZH, veď v celej Európe sa nehrá a rušia sa ligové súťaže. Škoda pre Tatran, pretože sme mali dobre rozbehnutú sezónu na obhajobu titulu. To isté platilo aj v mládežníckych kategóriách, ale nič sa nedá robiť.

 

Zrejme vás mrzí, že ste sa ani nemohli rozlúčiť s prešovskými fanúšikmi?

– Áno. Žiaľ, nemôžem sa rozlúčiť s divákmi a ani s klubom, ktorého som odchovancom a pôsobím v ňom od 7 rokov, teda už od prípravky, podľa predstáv. Už skôr som avizoval, že po tejto sezóne chcem okúsiť zahraničný angažmán. Najskôr rozlúčku prekazilo zranenie a potom to ešte zdupľoval koronavírus. Je to pre mňa sklamanie, ale neovplyvním to.

 

Viete, kde budete pôsobiť v nasledujúcej sezóne?

– Zranením sa to trochu skomplikovalo, ale som dohodnutý s jedným francúzskym klubom pôsobiacim v tamojšej najvyššej súťaži. Kým to nebude stopercentné, zatiaľ si nechám pre seba, o ktorý tím ide.

 

Poznajú v tíme vášho budúceho zamestnávateľa váš aktuálny zdravotný stav?

– Áno, vedia o mojom zranení. Pre mňa je dobré, že sú ochotní na mňa počkať, kým sa dám zdravotne do poriadku. Som im za to vďačný, že aj v takejto situácii mám ich dôveru.

 

Vo Francúzsku pôsobia viacerí Slováci či vaši bývalí prešovskí spoluhráči. Konzultovali ste s nimi odchod do krajiny galského kohúta?

– Samozrejme, rozprával som sa s Teom Paulom, Brunom Butoracom, kontaktoval som Mateja Mikitu. Všetci mi hovorili, že je im tam dobre. Čiže všetko pozitívne odozvy.

 

Reprezentáciu SR čaká na jeseň vstup do Euro Cupu. Budete k dispozícii trénerovi Petrovi Kukučkovi?

– Nepoznám presné termíny prvých zápasov, ale ak sa dám dovtedy dokopy a dostanem pozvánku, vždy rád prídem. Tréner Kukučka mi volal, sme v kontakte, zaujíma sa o môj aktuálny stav. Na prelome októbra – novembra by som mohol byť už pripravený. V tom prípade nomináciu budem môcť akceptovať a potom aj na ďalšie akcie národného tímu.

 

V Euro Cupe, ktorý bude pre družstvo SR prípravou na ME 2022 v domácom prostredí, vás čakajú súperi zvučného mena. Úradujúci majstri Európy Španieli, vicešampióni Chorváti a vždy kvalitní Maďari. Čo na to hovoríte?

– Už sme to s chlapcami z reprezentácie preberali. Z našej strany je tam trochu rešpekt, veď je to momentálne to najlepšie, čo ponúka svetová hádzaná. Pre nás to bude neskutočne kvalitná previerka pred európskym šampionátom. Verím, že si z tých zápasov čo najviac zoberieme a potom to zúročíme na ME. Želám si, že aby sme duely Euro Cupu odohrali dôstojne a neboli fackovacím panákom.

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022