Načítavanie údajov ...

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Uhly pohľadu

Po odohratí prípravného zápasu našich mužov proti Čechom sme mohli v médiách zaznamenať rôzne odozvy. Obecne by sa dali rozdeliť na pohľady z troch rôznych uhlov. Pre zamyslenie i názorovú konfrontáciu som urobil ich stručný prehľad:

Pohľad oficiálny – domáci. Naše mužstvo nastúpilo bez piatich pozvaných hráčov. Proti papierovému favoritovi, ktorý už o pár dní nastúpi na MS, sme odohrali dobrý prvý polčas, kde sme boli úplne vyrovnaným súperom. Obrana napriek tomu, že v tomto zložení hrala po prvýkrát, zniesla reprezentačné kritériá a za ňou vynikajúco chytal Žernovič. Vďaka disponovanému Hruščákovi sme sa favoritovi dlho vyrovnali aj v streľbe z väčších vzdialeností. Po obrátke sa prejavilo, že Česi prišli na zápas so širším kádrom hráčov a pred majstrovstvami sveta sú oveľa lepšie fyzicky pripravení. Záver zápasu patril disponovanejšiemu súperovi, ktorý vyhral zaslúžene. Náš tréner bol spokojný s prvým polčasom a tiež s tým, že v našej hre videl niekoľko vecí, ktoré s mužstvom pripravoval v tréningovom procese. Zápas označil ako veľmi poučný.

Pohľad kritikov a oponentov. Nebyť Žernoviča už prvý polčas prehráme vyšším rozdielom. Naša hra bola kostrbatá a súperom ľahko čitateľná. Zopár hráčov nemá výkonnosť pre vrcholovú scénu. Pokiaľ sa do reprezentácie nevrátia špičkoví hráči, ani domáce prostredie nám na ME nepomôže! Obrana ešte ako-tak, pokiaľ vládzeme, protiútok na náhodu, druhá vlna neexistuje. V útoku hráme bez krídel ( aj tie nájdeme lepšie) a bez tlaku na obranu. Po tridsiatich minútach už kondične ani herne nemáme súpera čím prekvapiť. Tréner si vzal oddychový čas v najhoršom možnom momente a tento „timeout“ skôr pomohol súperovi, ktorý sa dlho nemohol dostať do svojho obvyklého tempa. Kvôli absencii viacerých kvalitných hráčov chýba v tíme fenomén konkurenčného prostredia. Manažér nie je ako hráčsky agent v konflikte záujmov?

Pohľad nezaujatého diváka. Zápasy s Čechmi majú v každom športovom odvetví vždy punc istej rivality a prestíže. Netreba však zabúdať, že Čechov je dvakrát toľko ako nás, čo sa premieta do členskej základne a samozrejme aj výkonnostnej špičky. Hádzanári ČR sa na vrcholné podujatia kvalifikujú častejšie a aj počet talentovaných mladých hráčov majú vyšší. Do ME u nás a v Maďarsku zostáva rok a realizačný tím okolo trénera Kukučku a manažéra Heistera pozostáva z kompetentných ľudí, ktorí už v hádzanej niečo dosiahli. Každý takýto zápas, ako bol ten s Čechmi, obohatí ich poznatky o stále aktuálnejšie postrehy a potreby. Verme, že na ME sa predstavíme s tým najlepším čo máme a v dobrej fazóne. Pre opatrenia kvôli korone nie je príprava ľahká a musíme si priať nielen dobré zdravie, ale aj to, aby na ME mohli byť diváci. Nominácia hráčskeho kádra je vecou trénerov, ale aj hráči si musia uvedomiť, že byť k dispozícii treba vtedy, keď to mužstvo potrebuje a nielen vtedy, keď sa mi to hodí.

Záver. Nuž, milí priatelia, posúďte sami, ktorý uhol pohľadu je vášmu hodnoteniu najbližší. Ja si myslím, že pre zodpovedných by mali byť všetky názory relevantné a nad každým z nich sa treba zamyslieť. Rozhodovať treba s vedomím zodpovednosti, že po rokoch máme znovu príležitosť pripomenúť sa svetu na vrcholnom podujatí a pre náš úspech treba urobiť všetko, čo je v našich silách a možnostiach. A toho nie je málo! Ideálne je, keď sa človek môže poučiť z cudzích chýb. Lenže to nebýva náš prípad. Preto musíme nový rok 2021 využiť predovšetkým na poučenie z našich vlastných chýb. A musíme sa tiež naučiť v tých, ktorí nemilosrdne nastavujú zrkadlo tvrdej kritiky, nevidieť hneď svojich nepriateľov. Bez predsudkov a s nadhľadom.

Autor: Tomáš Kuťka, Foto: Radovan Stoklasa

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022