Načítavanie údajov ...

NHE: Od soboty o Ligový pohár, v nedeľu sa začne semifinále play-off

Po prestávke vyplnenej vyvrcholením Slovenského pohára a asociačným termínom pre reprezentačné výbery pokračuje Niké Handball extraliga mužov 2021/2022 bojmi v play-off, v ktorom sa v nedeľu začnú semifinálové série. Do súbojov o medailové pozície preniklo zo štvrťfinále najlepšie kvarteto po základnej časti. V porovnaní s vlaňajškom nastala v jeho zložení jedna zmena, keď sa v ňom namiesto Košice Crows popri Tatrane Prešov, HK Košice a MŠK Považská Bystrica objaví HC Sporta Hlohovec. Toto kvarteto pokračuje vo vyraďovacej fáze a štvoricu neúspešných štvrťfinalistov čakajú boje o Ligový pohár, kde sa rozhodne o umiestnení na 5. – 8. mieste. Zápasy budú na rozdiel od vlaňajška už s divákmi a bez obmedzení.

V play-off sa pokračuje obvyklým formátom, v semifinále sa stretnú družstvá podľa umiestnenia v dlhodobej časti. V nedeľu 24. apríla sú na programe prvé duely oboch semifinálových sérií Tatran Prešov – HC Sporta Hlohovec (16.00 h) a HK Košice – MŠK Považská Bystrica (17.00 h, priamy prenos na RTVS :Šport)

V pozícii hlavného favorita na zisk Pohára Antona Frola, slovenského hádzanára storočia, určeného pre majstra bude Tatran Prešov. Šarišania vyhrali v sezóne 2021/2022 zatiaľ všetkých 22 extraligových stretnutí – 20 v základnej časti a 2 vo štvrťfinále. Po nezdare v Slovenskom pohári bude majstrovská trofej jediná v ročníku, ktorú môžu ešte získať. Pred začiatkom play-off získali staronovú posilu, do bránky sa vracia Igor Čupryna.

„Od súpera očakávam behavú a rýchlu hádzanú, akou sa Hlohovec prezentuje celú sezónu. Oni nemajú čo stratiť, jednoznačným favoritom tejto série sme my. Môžu sa pokúsiť nás prekvapiť, ale dúfam, že budeme pripravení. Naším cieľom je uspieť v najkratšom možnom čase,“ skonštatoval pre klubový web kormidelník Tatrana Radoslav Antl.

Semifinálovým súperom Šarišanov bude HC Sporta Hlohovec. Niekdajší veľký rival sa medzi najlepším kvartetom znova ocitol po šiestich rokoch. Proti Tatranu však bude mať náročnú úlohu, keď hladko prehral aj obe tohtosezónne ligové konfrontácie (29:42 doma, 24:47 vonku).

„V prvom rade máme veľkú radosť, že po rokoch, keď sme sa motali na nižších priečkach, tak sme sa opäť dostali do semifinále. Veľmi sa z toho tešíme. Otvorene vravím, že pred sezónou sme nemali až také ciele. V každom prípade sme chceli byť vo štvrťfinále a prípadne sa dostať do prvej šestky. Naším zámerom bolo zastabilizovať káder, ktorí sme doplnili o hráčov. Tí splnili to, čo sme od nich očakávali a v doterajšom priebehu boli pre nás prínosom. Sme v semifinále, veríme, že to aj našich fanúšikov priláka do hľadiska v ešte väčšom počte a my sa ideme pokúsiť potrápiť Prešov. Radi by sme s ním odohrali lepšie zápasy ako v základnej časti, aby rozdiel nebol taký markantný. V domácom dueli sme dali Tatranu 29 gólov, čo nebolo z hľadiska ofenzívy zlé, ale v obrane to bolo slabšie. U nich sme nastúpili v oklieštenej zostave, šetrili sme niektorých hráčov, čomu zodpovedal aj výsledok. Pokúsime sa teraz urobiť niečo, aby sme nedostali toľko gólov,“ povedal pre slovakhandball.sk tréner Sporty Samuel Mažár, ktorý v Prešove povedie svoje mužstvo z lavičky. Na palubovke mu chce podľa vlastných slov pomôcť najmä v sérii o 3. miesto. Chýbať mu budú Gabriel Papp, Jakub Antala a Peter Dudáš.

Napínavé súboje sľubuje druhá dvojica, v ktorej si zmerajú sily hráči HK Košice a MŠK Považská Bystrica. Nedávno zviedli boj vo finále SP, v ktorom sa tešili Považania (28:25). V základnej časti zase dvakrát uspeli Košičania (27:24 a 30:28), ktorí budú mať domáce prostredie v trebišovskej hale.

„Nemáme veľmi čo vymýšľať, v tejto fáze sezóny sa to už ani nedá. Musíme si poradiť s ich druhou vlnou i preskokmi, z ktorých nám vo finále Slovenského pohára dali veľa gólov. Považská Bystrica je nebezpečný súper. V pohári sme s ním prehrali, ale musíme sa postaviť na nohy, play-off je iná súťaž. Keď sa nejaký jeden duel nevydarí, je možné to napraviť. Po SP sme mali dva týždne zápasové voľno. Keď nasledujú stretnutia pravidelne každú sobotu, tak hráme lepšie. Pauza bola dlhá, ale podmienky sú pre všetkých rovnaké a musíme sa s tým vyrovnať,“ uviedol kouč košického HK Martin Lipták. Jeho náprotivok z lavičky MŠK Václav Straka pred semifinálovou sériou poznamenal: „Nedávne finále Slovenského pohára bolo takpovediac duelom o všetko, v play-off sa hrá na tri víťazstvá a dá sa napraviť prípadné zaváhanie. Určite aj náš súper sa bude na nás chystať aj podľa tohto finále, ale my máme v talóne tiež ešte zopár možností. Rozhodne ideme zabojovať o postup do finále.“

Semifinálové série sa takisto ako potom finále i o 3. miesto hrajú na tri víťazstvá, družstvá si striedajú výhodu domáceho prostredia po každom stretnutí (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po nadstavbe). Všetky zápasy vyraďovacej časti sa hrajú do rozhodnutia. V prípade nerozhodného výsledku v riadnom hracom čase nasleduje streľba 7 m hodov. Nový majster bude známy najneskôr 29. mája 2022.

Družstvá z prvej osmičky ŠKP Bratislava, MHC Štart Nové Zámky, HáO TJ Slovan Modra, HK Kúpele Bojnice, ktoré neprenikli do semifinále, budú pokračovať v sezóne bojmi o Ligový pohár (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl). Tímy v ňom nebudú začínať z rovnakej východiskovej pozície, ale za umiestnenie v dlhodobej časti získali bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0). Začne sa v sobotu 24. apríla zápasmi ŠKP Bratislava – HK Kúpele Bojnice a MHC Štart Nové Zámky – HáO TJ Slovan Modra (oba o 18.00 h).

NIKÉ HANDBALL EXTRALIGA 2021/2022

Program semifinále play-off (hrá sa na 3 víťazstvá):

prvé zápasy – nedeľa 24. 4.:
16.00 h Tatran Prešov – HC Sporta Hlohovec
17.00 h HK Košice – MŠK Považská Bystrica, hrá sa v Trebišove, prenos na RTVS :ŠPORT

druhé zápasy – streda 27. 4.:
16.30 h HC Sporta Hlohovec – Tatran Prešov, prenos :ŠPORT
18.00 h MŠK Považská Bystrica – HK Košice

tretie zápasy – sobota 30. 4.:
18.00 h Tatran Prešov – HC Sporta Hlohovec
18.00 h HK Košice – MŠK Považská Bystrica, hrá sa v Trebišove

prípadné štvrté zápasy – streda 4. 5.:
16.30 h HC Sporta Hlohovec – Tatran Prešov
18.00 h MŠK Považská Bystrica – HK Košice, prenos :ŠPORT

prípadné piate zápasy – nedeľa 8. 5.:
16.00 h Tatran Prešov – HC Sporta Hlohovec
17.00 h HK Košice – MŠK Považská Bystrica, hrá sa v Trebišove, prenos :ŠPORT

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: Viktor Zamborský

 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022