Načítavanie údajov ...

Pavol Derfényi osemdesiatnikom

Pavol Derfényi sa uplynulý týždeň dožil významného životného jubilea. Uplynulý štvrtok (31. 3.) oslávil bývalý prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) okrúhle 80. narodeniny. Predchodca súčasného šéfa SZH Jaroslava Holešu zastával tento post vyše desaťročie od mája 2000 do októbra 2010.

„Ani po mojom konci vo funkcii prezidenta som nezanevrel na hádzanú. V plnej miere som sa začal venovať predovšetkým plážovej hádzanej, v ktorej sme spolu s jej spoluzakladateľom u nás Vincentom Lafkom, žiaľ, už nejaký čas nebohým, urobili v Prešove prestížny medzinárodný turnaj. Ten vydržal až dovtedy, kým nás nestopla pandémia koronavírusu. Hádzanú však stále sledujem, chodím na zápasy a zaujímam sa o dianie v nej,“ uviedol pre slovakhandball.sk Pavol Derfényi, počas ktorého prezidentského pôsobenia vznikla v spolupráci s Českým zväzom hádzanej (ČSH) na istý čas spoločná mužská súťaž HIL a najmä rovnaká slovensko-česká liga žien (WHIL, v súčasnosti MOL liga), ktorá prináša konfrontáciu najlepších tímov zo SR a ČR už dve desaťročia. „Nosil som v hlave myšlienku vytvorenia spoločnej ženskej ligy a s pomocou aj predstaviteľov moravských klubov sa nám podarilo presvedčiť ČSH, aby sme zrealizovali tento projekt. Som nesmierne rád, že táto myšlienka doteraz žije. Je to dobré, že súťaž pokračuje a funguje už 20 rokov. Keby totiž prišlo k jej zrušeniu, doplatila by na to naša klubová hádzaná.“

Povolaním učiteľ pochádzajúci z Lipian (okres Sabinov) rád spomína na obdobie, ktoré odštartovali úspechy mládežníckej hádzanej pod vedením Zoltána Heistera. Následne prišiel prvý historický postup na ME mužov v roku 2006 pod taktovkou Petra Hatalčíka. „Mladá generácia sa spojila so staršími hráčmi a bol z toho nekonečne krásny súzvuk, ktorého výsledkom bolo krásne vystúpenie na MS 2009 v Chorvátsku. Mal som šťastie, že sme stavili na Heistera. On síce nebol tréner, ale dobrý manažér, ktorý to dokázal dať dohromady,“ tvrdí po rokoch Derfényi.

V januári si nenechal ujsť možnosť vidieť zápasy na mužských ME 2022 v Košiciach. „Je fajn, že sme mohli hostiť európsky šampionát, ale škoda, že to neprinieslo to, čo sme si od toho všetci sľubovali – teda úspech a propagáciu. Mňa potešilo, keď som sa tam stretol s viacerými chlapcami – Volentics, Urban, Paul a ďalší. Nemusel som sa k nim tlačiť. Sami prišli za mnou. Mal som vtedy príjemný pocit, že som odviedol dobrú prácu,“ poznamenal Derfényi, ktorý v súčasnosti žije v Prešove. „Pozorne sledujem úspechy i pády našej hádzanej. Nie som v pozícii, aby som mal niekoho kritizovať. Ľudia, ktorí to majú na starosti, musia vedieť, čo robia. Zrkadlom práce však podľa môjho názoru musí byť reprezentácia. Tá naša sa v súčasnosti nachádza v podpalubí, čo je veľmi zlé. Myslím si však, že lepšie časy prídu,“ poznamenal oslávenec s nádychom optimizmu, ktorý pridal aj svoje hádzanárske želanie: „Určite by som chcel ešte zažiť to, čo som v minulosti zažíval permanentne. Sledovať špičkové zápasy na televíznej obrazovke nie je ono. Rád by som si ešte pozrel nejaké – napríklad z Ligy majstrov – na vlastné oči a stretol sa s funkcionármi Európskej hádzanárskej federácie, s ktorými som spolupracoval, hoci takmer všetci sú už na dôchodku.“

Pavol Derfényi ešte pred pôsobením ako prezident SZH zastával v hádzanej funkcionárske posty na klubovej úrovni. Vyše dve desaťročia pracoval ako tajomník hádzanárskeho klubu mužov v Michalovciach, s ktorým okúsil aj účinkovanie vo federálnej lige. Po spoločenských zmenách v roku 1989 stal zástupcom primátora mesta Michalovce a v rokoch 1994 – 1998 vykonával mandát poslanca NR SR za HZDS.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: archív PD

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022