Načítavanie údajov ...

Reštart nižších a dorasteneckých súťaží na báze dobrovoľnosti najskôr od 22. mája

Sezóny 2020/2021 bez Slovenského pohára, nebude sa hrať ani baráž o účasť v Niké Handball extraligy

Kým uplynulá ligová sezóna sa pre pandémiu koronavírusu anulovala, Slovenský pohár 2019/2020 spoznal svojich víťazov. V aktuálnom súťažnom ročníku to bude naopak. V najbližšom čase sa rozbehnú vyraďovacie boje o národné tituly, ale domáca pohárová súťaž v sezóne 2020/2021 nebude. To je jeden z podstatných záverov utorkového rokovania výkonného výboru SZH. Ten schválil návrh športovo-technickej komisie ohľadom pokračovania súťaží.

„ŠTK SZH sa opätovne zaoberala aktuálnou situáciou v súvislosti s platnými nariadenia ÚVZ SR a hlavného hygienika SR a ich dopadov na súťaže SZH, ako aj momentálnou situáciou v súvislosti s ochorením COVID-19 v krajine a otváraním škôl, resp. potencionálnym uvoľňovaním opatrení v krajine. Na základe analýzy skutkového stavu, predĺžením núdzového stavu do konca apríla 2021, je zrejmé a zároveň pri zlepšujúcej sa situácii i možné, že v máji 2021 bude možné organizovať tréningový proces a postupne začať hrať i v nižších, mládežníckych a žiackych súťažiach. V prípade, že sa od začiatku mája neumožní tréningový proces, tak súťaže v tomto súťažnom ročníku už neotvoríme,“ uvádza ŠTK SZH.

Ak sa od 1. mája 2021 umožní tréningový proces, tak ŠTK SZH v spolupráci s technickým riaditeľom Fernandom Gurichom vypracovala návrh reštartu sezóny. „Tréningový proces musí pokračovať minimálne tri týždne od 1. 5. 2021. Z uvedeného je zrejmé, že už nebude možné dohrať všetky súťaže jednokolovo, ako bol predpoklad v decembri. Navyše v mesiacoch máj a jún 2021 sú naplánované zrazy kadetských a juniorských reprezentačných družstiev, ktoré sa pripravujú na šampionáty vo svojich vekových kategóriách v letných mesiacoch. Najskorší začiatok pre zápasy je stanovený na 22. 5. 2021.“

Pre všetky družstvá I. ligy mužov a žien, II. ligy žien a dorasteneckých súťaží – dobrovoľne. Družstvám, ktoré sa nebudú chcieť zapojiť (z rôznych dôvodov), nebudú hroziť sankcie.

Slovenský pohár mužov a žien je pre súťažný ročník 2020/2021 zrušený, keďže sa stihol odohrať iba jeden zápas u mužov (D. Streda – Malacky 27:36) a u žien žiadny. Vzhľadom na reálny časový priestor už nie je možné dohrať stretnutia.

Baráž o účasť v Niké Handball extralige sa neuskutoční. Nie je možné porovnať súťažný ročník extraligových družstiev – hrajú celý súťažný ročník nepretržite a družstvá I. ligy mužov len niekoľko týždňov. V prípade uvoľnenia miesta v extralige mužov, môže VV SZH doplniť na uvoľnené miesto záujemcu z družstiev I. ligy mužov pri splnení všetkých licenčných podmienok. Ak bude naplnený počet 10 družstiev súčasnými účastníkmi NHE (ak splnia licenčné podmienky), je možné v tejto mimoriadnej sezóne rozšíriť počet družstiev extraligy maximálne na dvanásť. Ak bude viac prvoligových záujemcov o extraligu a počet účastníkov by presiahol počet dvanásť, tak tieto družstvá I. ligy odohrajú v mesiaci august 2021 kvalifikačné zápasy (turnaj) o možnosť byť zaradený do extraligy. Po skončení súťažného ročníka 2021/2022 priamo vypadávajú z extraligy družstvá na potencionálnom 11. a 12. mieste. Družstvo na 10. priečke odohrá baráž s víťazom I. ligy mužov (doma – vonku, prvý zápas na pôde tímu I. ligy). Počet účastníkov extraligy od súťažného ročníka 2022/2023 bude opäť desať.

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022