Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Martin Slaninka je so svojimi úlohami stotožnený, vo Švajčiarsku spokojný po všetkých stránkach

Do bojov o medaily v najvyššej švajčiarskej súťaži postúpil aj tím HSC Suhr Aarau, ktorého oporou je reprezentant SR Martin Slaninka. Tridsaťjedenročný pivot si dres tohto tímu oblieka od roku 2017 po príchode z nemeckého TSG Ludwigshafen-Friesenheim a bude aj ďalšie tri sezóny. Svojimi výkonmi si vybojoval nový kontrakt. So stabilným členom slovenského národného tímu a bývalým hráčom HK Agro Topoľčany a ŠKP Bratislava sme sa porozprávali na klubovú i reprezentačnú tému.

Postúpili ste do semifinále švajčiarskej ligy. Dá sa povedať, že máte splnený cieľ pre túto sezónu alebo si trúfate dosiahnuť ešte prenikavejší úspech?
– Áno, splnili sme cieľ, ktorého dosiahnutie si veľmi želalo vedenie klubu, a to prebojovať sa medzi štyri najlepšie tímy ligy. Avšak navnadení triumfom v Superpohári na začiatku sezóny sme si v šatni stanovili oveľa vyššie ciele. V každom zápase a na každom tréningu robíme všetko pre to, aby sme si ich aj naplnili.

Zo šatne po postupe do semifinále

Štvrťfinálovú sériu so St. Gallenom ste vyhrali 3:1 na zápasy. Bolo to náročnejšie ako ste očakávali?
– Hovorí sa, že play-off je úplne iná súťaž, či už v hádzanej alebo napríklad aj v hokeji. Tu sa ľahké zápasy neočakávajú a presne tak sme k tomu aj pristúpili.

Ako vidíte vaše šance v semifinále s Pfadi Winterthur?

– Semifinálových zápasov sa nevieme dočkať, najradšej by sme hrali už hneď. V tejto sezóne sa nám práve proti tomuto súperovi príliš nedarilo. Z troch vzájomných zápasov sme získali len jeden bod. Z dlhodobého hľadiska však máme s Pfadi vyrovnanú bilanciu, takže je podľa mňa všetko otvorené.

Ako to vyzerá s vašou budúcnosťou? Budete naďalej pôsobiť v HSC Suhr Aarau?
– Moja budúcnosť je vyriešená a spojená práve s HSC. V období medzi dvoma poslednými reprezentačnými zrazmi som v marci podpísal novú zmluvu na tri roky. Takže sme s klubom predĺžili našu spoluprácu minimálne do roku 2024.

Neuvažovali ste o zmene prostredia? Vyhovuje vám súčasné pôsobisko po všetkých stránkach?
– Neuvažoval. Napriek tomu, že som dostal niekoľko ponúk, bol práve Suhr Aarau môj prvý partner v diskusiách o novej zmluve. Nad novým angažmánom by som rozmýšľal až vtedy, keby sme sa s klubom nedohodli. To sa však nestalo. Už v decembri mi na prvom spoločnom rokovaní oznámili, že so mnou určite počítajú aj do budúcna. Ja som mohol byť pokojný, mohol som sa sústrediť na hádzanú a nemusel som sa zaoberať neistou budúcnosťou. Do marca sme potom stihli dotiahnuť aj posledné detaily zmluvy a mohlo sa podpisovať. Nerozhodoval som len sám za seba, ale aj za svoju rodinu. Manželka si našla prácu, v ktorej je veľmi spokojná a syn Jakub chodí takmer rok do škôlky. Máme tu veľa kamarátov, známych a Švajčiarsko sme si obľúbili. Jednoducho nebol žiaden dôvod na zmenu.

Pri podpise novej zmluvy s klubom HSC Suhr Aarau.

Reprezentácia má v tomto roku za sebou šesť stretnutí Euro Cupu, v ktorých ste sa mohli otestovať so špičkovými tímami. V čom vidíte najväčší prínos nášho účinkovania v Euro Cupe?
– V období kvalifikácie na ME 2022 by sme asi kvalitných súperov hľadali len ťažko, preto som veľmi rád za projekt Euro Cupu, kde sme sa mohli stretnúť s tými najlepšími tímami z Európy, otestovať svoju výkonnosť a posunúť sa v príprave dopredu.

V marcových dueloch ste pri neúčasti Ľ. Ďuriša boli kapitán národného tímu. Ako ste sa vyrovnali s líderskou pozíciou v časoch, keď to mužstvu nešlo a valila sa na celé družstvo vlna kritiky?
– Bol som a stále som hrdý na to, že som mohol viesť reprezentáciu ako kapitán. Bolo to veľmi príjemné, ale aj zaväzujúce. Na ihrisku som nechal všetko. Naozaj sme však ako tím nehrali dobre a kritika bola oprávnená. Vtedy to patrilo k mojej pozícii kapitána postaviť sa pred kamery a odpovedať na otázky, aj keď to nebolo príjemné. Snažil som sa v tom všetkom nájsť aj pozitíva, ktoré tam boli a sľúbil som ľuďom, že na najbližšom zraze ukážeme inú tvár. A to sa nám, myslím si, aj podarilo.

Vy osobne ako zvládate a vyrovnávate sa s tlakom?
– Myslím si, že hráč, ktorý nie je pod tlakom, nehrá na sto percent. Lebo nemusí. Preto je dôležité mať v každom momente pred očami to, o čo hrám a prečo tak tvrdo trénujem. Ja osobne hrám pod tlakom rád a nemám problém sa ním vyrovnať. Je to určite aj vekom a skúsenosťami. Vyhľadávam situácie, kde sa na mňa môže môj tím spoľahnúť.

Tréner Kukučka avizoval, že chce, aby ste sa sústredili najmä na obrannú činnosť a vaši kolegovia z postu pivota Kalafut a Macháč budú mať v náplni aj ofenzívu. Čo na to vravíte a ste stotožnený s prevažne defenzívnymi úlohami?
– Viem, aké sú moje silné stránky. Viem, ako môžem tímu čo najviac pomôcť, a som si vedomý svojej dôležitej pozície v našej obrane. S trénermi sme sa o tom bavili niekoľkokrát. Úlohy v klube a v reprezentácii sa niekedy môžu mierne líšiť, ale vždy majú jeden spoločný cieľ. Tímový úspech. So svojimi úlohami som maximálne stotožnený. S tými v defenzíve, ako aj s tými v ofenzíve.

Našich súperov na ME už poznáme. Na ktorého z trojice súperov v základnej skupine sa vy osobne najviac tešíte?
– Rád si zahrám proti Nórom, lebo hrajú fakt skvelú, svižnú hádzanú. Ak chceme zo skupiny postúpiť, cesta bude viesť cez Rusko a Litvu. Tie dva zápasy budú mať určite silný náboj. Neviem teda povedať, na koho sa najviac teším, ale určite viem, na čo konkrétne sa najviac teším. Teším sa na plnú halu a na našich divákov, ktorí nás budú hnať dopredu.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Archív Martina Slaninku

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022