Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa s Petrom Brunovským: Najnáročnejší súťažný ročník so zdarným koncom

Pandémia koronavírusu poriadne zasiahla do športového diania na celom svete. V ročníku 2019/2020 spôsobila v hádzanej na Slovensku jeho anulovanie, v aktuálnej sezóne sa však najvyššie domáce ligové súťaže odohrali, hoci sa počas nich museli všetci aktéri i vedenie líg vyrovnať s rôznymi nástrahami COVID-19. Náročnú situáciu zvládli, a tak sme v uplynulých dňoch spoznali slovenských hádzanárskych majstrov v sezóne 2020/2021. Po riadnom dokončení Niké Handball extraligy mužov a MOL ligy žien vrátane národného play-off odľahlo aj riaditeľovi súťaží SZH Petrovi Brunovskému, s ktorým sme sa pozhovárali o uplynulom období i najbližšom slede udalostí v súvislosti s novým ročníkom.

Bol uplynulý ročník mužskej NHE a MOL ligy žien najnáročnejší pre vedenie súťaže z hľadiska organizácie a riadenia súťaží?
– Jednoznačne, navyše celá situácia bola takisto ako pre všetkých v spoločnosti nová, bez akýchkoľvek skúseností a bez možnosti predvídať jej vývoj v ďalších dňoch a mesiacoch. Treba však povedať, že sme boli vďační, že sa vôbec obe najvyššie súťaže mohli hrať, aj keď bolo treba stále reagovať a akceptovať nové opatrenia, ktoré si situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19 vyžadovala. Mimoriadne náročná situácia nastala na jeseň v MOL lige, kde nebolo možné organizovať zápasy medzi slovenskými a českými klubmi. Bolo potrebné spraviť také úpravy, aby sa aspoň odohrali niektoré zápasy v rámci danej krajiny a dúfali sme, že od januára bude možné hrať aj ´cez hranicu´. Čo sa nakoniec podarilo, ale za prísneho režimu, navyše stále sa objavovali prípady pozitívnych hráčov, resp. hráčok a stále bolo potrebné odkladať zápasy. Až v ženskej súťaži sme museli posunúť národné play-off v oboch krajinách.

Kedy ste boli vy osobne už presvedčený, že sa súťaže riadne dohrajú?
– Reálne sa mi javila situácia ako výrazne lepšia s nádejou dohratia celého ročníka po marcovom asociačnom termíne, návrate hráčok do klubov a schválení posunu play-off a play-out. Začali sa výrazne lepšie realizovať naplánované dohrávky a situácia v kádroch družstiev začala byť pokojnejšia. Ale akonáhle sa začal dostavovať pocit, že už súťaže dohráme (koniec apríla), prišla informácia, že v družstve HK Košice je viacero hráčov i trénerov pozitívne testovaných na COVID-19 a musíme posunúť zápasy série o tretie miesto. Veril som, že sa zotavia a aj keď posunieme túto sériu, zvládne sa ešte dohrať. Čiže úplne presvedčený som až teraz, keď sa to podarilo a treba aj touto cestou poďakovať MŠVVaŠ SR, ÚVZ SR a hlavnému hygienikovi, ako aj všetkým klubom, ktorí hľadali cestu, ako to zvládnuť.

Ligová sezóna sa na Slovensku skončila, čomu sa v súvislosti so súťažami venujete v súčasnosti?
– Prebieha reštart nižších súťaží na báze dobrovoľného prihlásenia sa družstiev, vypracovali sme rozpisy pre tieto súťaže a tešíme sa, že aspoň niektorí hráči a hráčky môžu trénovať a hrať zápasy. Momentálne s kolegami kompletizujeme prihlášky na nový súťažný ročník, prebehnú potrebné úkony na vystavenie licencií, tvoria sa kalendárne plány pre novú sezónu a pripravujeme porady klubov spojené so žrebom súťažného ročníka 2021/2022.

Ako to vyzerá s prihláškami do jednotlivých súťaží? Nastanú nejaké zmeny v menoslove účastníkov NHE a MOL ligy?
– Dnes môžeme povedať, že zmeny nastanú. Svoj podiel na tom má nielen COVID-19, ale aj ekonomická situácia na jednej strane, no odhodlanie a elán sa zasa prejavujú pozitívne na strane druhej.

Koľko účastníkov bude mať Niké Handball extraliga mužov a MOL liga žien? Prípadne, kedy to bude definitívne známe?
– V súčasnosti ešte prebiehajú niektoré rokovania. Máme žiadosť aj o určitý posun na definitívnu možnosť potvrdenia prihlášky, takže v 24. týždni (do 18. 6. 2021) by mali byť všetky veci ujasnené.

Kedy budú žreby nového ročníka?
– MOL ligu 2021/2022 vyžrebujeme v utorok 22. júna 2021 a Niké Handball extraligu o deň neskôr 23. 6., obe súťaže v Bratislave. Predchádzať im budú samostatné porady klubov a následne po žrebe bude vždy aj tlačová konferencia za účasti všetkých klubov a médií.

Chystajú sa nejaké zmeny v hracích systémoch najvyšších súťaží?
– Zmena je možná, alternatívy musíme mať pripravené, nakoľko všetko sa odvíja od definitívneho počtu družstiev v danej súťaži.

Poznáme už mená tímov, ktoré sa už prihlásili alebo majú záujem účinkovať v európskych pohárových súťažiach?
– K dnešnému dňu máme písomne potvrdenú účasť Tatrana Prešov v Európskej lige EHF. Vieme, že aj ďalšie kluby sa plánujú prihlásiť do súťaží EHF, ale na to ešte majú časový priestor.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Archív Petra Brunovského

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022