Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Streicher verí, že nominované hráčky budú môcť absolvovať MS 2021

Zostaviť nomináciu na vrcholné podujatie nikdy nie je jednoduchá úloha. Pred nutnosťou jej vyriešenia sa ocitol aj reprezentačný tréner hádzanárok Slovenska Pavol Streicher, ktorý ju mal ešte náročnejšiu, keďže pred decembrovými majstrovstvami sveta postihli viaceré stabilné členky národného tímu zdravotné problémy. Ako sa rodilo zloženie kádra pred štartom záverečnej prípravy na svetový šampionát v Španielsku, prezradil kouč SR v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Ako sa vám tvorila nominácia na záverečné sústredenie pred MS?
– Zdravotné aspekty hrali významnú rolu pri tvorbe nominácie. Máme totiž niekoľko rekonvalescentiek, niektoré hráčky majú zdravotné problémy a ďalšia vec je povinnosť troch PCR testov pred odchodom do Španielska, ktoré absolvujeme v piatok, pondelok a v stredu. Z týchto rôznych dôvodov sme sa rozhodli povolať na domácu časť prípravy dvadsať dievčat, z ktorých sú štyri brankárky a šestnásť hráčok.

Stále platí, že do Španielska pocestuje 18-členný káder?
– Áno, to je definitívne. Dvadsiatku z Púchova zredukujeme pred odchodom na osemnástku s troma brankárkami. Podľa reglementu môžeme mať aj na MS osemnásťčlenný káder. Ten môžeme v prípade potreby doplniť aj o ďalšie hráčky zo širšieho 35-členného zoznamu. Počas turnaja je možnosť vymeniť päť hráčok. Hoci je to logisticky náročné, ak by sme to potrebovali, tak by sme to využili.

Najviac zvažovania súviselo s hráčkami, ktoré trápili v uplynulých týždňoch zdravotné problémy. Ako sú na tom aktuálne?
– Tri hráčky z Dunajskej Stredy Oguntoyová, E. Rajnohová a N. Némethová ukončili rekonvalescenciu a individuálne tréningy. Minulý týždeň už naskočili do hernej prípravy, majú za sebou aj prvé zápasové minúty a teraz ich čakajú ešte ďalšie zápasy. Potom sa ukáže, v akom sú stave. Budeme zvažovať všetky aspekty vrátane pozičnej špecifikácie hráčok. Potom prikročíme k záverečnej nominácii.

Trio z DAC sa už objavilo v zostave, čo je potešiteľné, ale budú pripravené zvládnuť náročnú porciu?
– Prizvali sme medzi nás kondičného trénera Jána Čerňana. Prvý krok, ktorý urobíme, bude absolvovanie krátkych kondičných testov, aby sme vedeli, v akom stave sa dievčatá nachádzajú. Podľa toho nastavíme tréningové i herné zaťaženie.

Ako to vyzerá so štvrtou z dunajskostredských maródok Kristínou Pastorkovou?
– Informovala ma sama a zároveň som hovoril aj prezidentom dunajskostredského klubu Zoltánom Horváthom, že v jej prípade bude najvhodnejšie riešenie, keď absolvuje operáciu aj druhej nohy.

Čo ste si pomysleli, keď ste sa dozvedeli, že sa zranila naša kanonierka Simona Szarková?
– My sme už pomaly zvyknutí. Pred každým významným termínom nastávajú takéto problémy, preto sa radšej snažíme orientovať na pozitívne veci.

Ona sama vyjadrila presvedčenie, že urobí všetko, aby stihla byť fit do šampionátu. Čo na to vravíte a bude k dispozícii?
– Hovoril som s ňou v pondelok. Podľa jej vlastných slov sa cíti veľmi dobre. Trénuje individuálne podľa špeciálneho programu, chodí pravidelne na kontrolu. Verím, že to pôjde bez problémov a bude môcť nastúpiť do prípravy.

Ide o veľkú oporu a kanonierku národného tímu. Budete v jej prípade čakať na definitívu do poslednej možnej chvíle?
– Samozrejme. Keďže vieme, aký je jej status a aká je dôležitá pre družstvo, tak budeme pozorne sledovať vývoj situácie až do prijatia konečného verdiktu. Ako som povedal, veríme, že to pôjde bez komplikácií. Jej výhodou je dobrá trénovanosť a tiež to, že zákrok nebol taký masívny, ktorý by si vyžadoval až takú pauzu ako pri dievčatách, ktoré operovali klasickou metódou.

Je post pivotky ten, kde nám to momentálne najviac ´horí´?
– To by som ani nepovedal. Nika Trúnková výkonmi v minulých zápasoch ukázala svoje kvality, ale je nám jasné, že sama to celé zvládnuť nemôže. Kika Pastorková nám bude chýbať, ale máme tu ešte talentovanú Valériu Dulinovú, prípadne si na poste pivotky môžeme vypomôcť s Emmou Hudákovou.

Neuvažovali ste povolať v tejto situácii napríklad niektoré zo skúsených hráčok, ktoré sa už rozlúčili s reprezentačným dresom?
– Padali rôzne mená, ale chceme zotrvať v nastúpenom trende. Verím, že sa situácia vyvinie tak, že nominované hráčky budú môcť absolvovať MS, čo im pomôže v ďalšom výkonnostnom raste. Stať sa však môže všeličo, hádzaná je totiž kontaktný šport. Pre skúsenejšie bude účasť na šampionáte zadosťučinením za to, čo odviedli pre slovenskú hádzanú, a pre mladé veľká motivácia a získanie skúseností na nezaplatenie.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022