Načítavanie údajov ...

SEHA League bez Tatabánye, ale prvýkrát aj s ruským účastníkom

Pred troma týždňami sa zdalo, že 9. ročník nadnárodnej SEHA (South East Handball Association) Gazprom League v hádzanej mužov má vyriešené všetky otázniky v súvislosti s účastníkmi. Situácia sa však zmenila, keďže pre pretrvávajúce zásadné nezhody ohľadom podmienok štartu Grundfosu Tatabánya rozhodla exekutíva súťaže, že tento maďarský klub nebude súčasťou SEHA ligy 2019/2020. Na základe rozdelenia tímov do dvoch skupín mala byť Tatabánya v „áčku“ jedným z piatich súperov Tatrana Prešov.

Vedenie SEHA ligy však rýchlo našlo náhradu a už aj oznámilo, že v nej bude účinkovať HC Spartak Moskva, ktorý bude vôbec prvým zástupcom Ruska v súťaži. Spolu so zapojením družstva z Číny je to ďalší veľký krok k rozvoju ligy aj za hranice regiónu. „Myslím si, že aj vďaka Spartaku nás čaká sezóna plná skvelých zápasov a úžasné vyvrcholenie na turnaji Final 4,“ nadchýnal sa po oficiálnom oznámení o zaradení moskovského klubu výkonný riaditeľ ligy Siniša Ostoič.

Spartak, úradujúci ruský vicemajster, bude mať okrem domácej scény a SEHA ligy povinnosti aj v Pohári EHF. Zverenci trénera Igor Levšina sa v ňom predstavia v 1. kole, v ktorom bude ich súperom švédske Malmö.

Pred sezónou 2019/2020 pribudlo až šesť nových družstiev. Do súťaže sa vrátia maďarský víťaz z rokov 2015 a 2016 Telekom Veszprém a Metaloplastika Šabac zo Srbska. Premiérovo sa v nej predstavia ukrajinský Motor Záporožie, macedónsky Eurofarm Rabotnik Bitola, ruský HC Spartak Moskva a výber univerzity z Pekingu.

Vďaka Číne, Ukrajine a Rusku sa počet krajín, z ktorých sa kluby predstavili v SEHA lige, zvýši na trinásť. Svojich zástupcov v nej v doterajšej histórii malo Severné Macedónsko, Chorvátsko, Slovensko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Srbsko, Čierna Hora, Slovinsko a Rumunsko.

Slovenský majster Tatran Prešov bude účinkovať v A-skupine spolu s obhajcom prvenstva RK Vardar Skopje zo Severného Macedónska, chorvátskym RK Nexe Našice, RK Vojvodina Nový Sad zo Srbska a dvoma úplnými nováčikmi: HC Spartak Moskva (Rus.) a HC Motor Záporožie (Ukr.).

Každý klub má garantovaných minimálne tucet stretnutí (z toho 10 v základnej skupine). Prvé dva tímy zo skupín postúpia priamo do marcového štvrťfinále, tie ďalšie si vo februári zahrajú o účasť v ňom. V play-off sa hrá klasickým pohárovým systémom doma – vonku, na záver príde v apríli na rad turnaj Final 4 so semifinále a zápasmi o konečné umiestnenie. Sezóna 2019/2020 sa začne 3. – 4. septembra.

Aktualizované rozdelenie tímov do skupín v SEHA Gazprom League 2019/2020:

A-skupina:
RK Vardar Skopje (Sev. Maced.), RK Nexe Našice (Chorv.), Tatran Prešov (SR), RK Vojvodina Nový Sad (Srb.), HC Spartak Moskva (Rus.), HC Motor Záporožie (Ukr.)

B-skupina:
RK PPD Záhreb (Chorv.), HC Meškov Brest (Biel.), HC Eurofarm Rabotnik Bitola (Sev. Maced.), HC Metaloplastika Šabac (Srb.),Telekom Veszprém (Maď.), HC Peking Sport University (Čína)

Autor: SITA, Foto: Spartak Moskva

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022