Načítavanie údajov ...

Šestica Slovákov pri štarte nového ligového ročníka v Nemecku

V Nemecku sa tento týždeň začne nová sezóna I. a II. bundesligy hádzanárov

Kým na Slovensku sa v dôsledku navrhovaných opatrení proti šíreniu pandémie koronavírusu chystá pozastavenie už rozbehnutých ligových súťaží vo všetkých športových odvetviach, v Nemecku sa tento týždeň začne ligové dianie v mužskej hádzanej. V dvoch najvyšších súťažiach mužov bude mať zastúpenie aj Slovensko. V I. bundeslige, v ktorej napriek nedohranej sezóne vinou koronavírusu udelili majstrovský titul, budú od začiatku sezóny 2020/2021 pôsobiť traja Slováci – hráči Dominik Kalafut, Csaba Szücs ml. a bývalý brankár Miloš Putera ako asistent trénera.

Kalafutov HSG Nordhorn-Lingen v uplynulej edícii figuroval pri prerušení ligy ako nováčik na poslednom 18. mieste, ale po rozšírení súťaže na 20 účastníkov v nej môže pokračovať. Klub, v ktorom v minulosti úspešne pôsobil súčasný kouč mužskej reprezentácie SR Peter Kukučka, sa predstaví už pod vedením nového českého kormidelníka Daniela Kubeša. Ten prišiel v lete z druholigového TV Emsdetten.

Už štvrtú sezónu je hráčom Bergischer HC Csaba Szücs ml. Skúsená spojka s reprezentačnými skúsenosťami tvorí v 13. tíme tabuľky uplynulej sezóny slovensko-českú légiu s Tomášom Babákom a Tomášom Mrkvom.

Puterov SC DHfK Leipzig Handball vstupuje do nadchádzajúcej sezóny ako ôsmy najlepší z tej uplynulej.

Okrem Kalafuta sa na nemeckých palubovkách predstavia aj ďalší súčasní reprezentanti SR, ktorých čaká účinkovanie v II. bundeslige. Tomáš Urban je od februára tohto roka súčasťou kádra TV Emsdetten, ktorý napriek 17. priečke zotrval v druhej najvyššej nemeckej súťaži. Martin Potisk pokračuje v ThSV Eisenach, ktorý ako nováčik figuroval v sezóne 2019/2020 na 11. pozícii.

„Príprava bola náročná a dlhá, lebo trvala takmer jedenásť týždňov. V rámci nej mi behanie príliš nechutilo, ale bolo fajn, že po dlhom čase sme mohli trénovať a hrať zápasy. Neviem, ako sú na tom po takej dlhej pauze ostatné tímy, ale určite chceme obstáť čo najlepšie, predvádzať dobrú hádzanú, aby sme sa nemuseli stresovať pre postavenie v tabuľke,“ vyjadril sa pre slovakhandball.sk Potisk. Odchovanec hádzanej v Modre je pozitívne naladený. „Osobne sa cítim dobre, prípravu som zvládol a dostávam od trénera dostatok príležitostí. Prvý duel hráme u nováčika, Fürstenfeldbruck hrá dosť nepríjemnú hádzanú, takže to bude dosť náročné. Uvidíme, ako sa tým dokážeme vyrovnať.“

V TuS Ferndorf, kde nie tak dávno zanechal slovenskú stopu Miroslav Volentics, zažíva svoj prvý zahraničný angažmán Lukáš Péchy. „Som tu ešte len krátko. Každým tréningom a duelom sa cítim lepšie. Príprava bola skutočne veľmi náročná. Zažil som už pár náročných príprav, teda väčšina na Slovensku bola ťažkých, ale táto ešte náročnejšia. Náš tréner však avizoval, že má rád fyzicky dobre pripravené družstvo, preto som ani nečakal nič iné. Ja som sa pripravoval aj doma, takže som bol nachystaný na zaberačku. Neprekvapilo ma to, ale bolo to náročné zvládnuť spolu aj so zápasmi. Stále som bol unavený, keďže príprava pre koronu trvala vyše dva mesiace. Skutočne to bol extrém,“ poznamenal krídelník, ktorý do Ferndorfu zamieril z HC Sporta Hlohovec.

Péchy si stále zvyká na nové prostredie. „Dorozumieť sa po nemecky je pre mňa ešte boj, doučovanie máme raz týždenne. Chcel by som sa čo najskôr naučiť jazyk, aby som lepšie zapadol do partie. Prvé týždne boli hektické, teraz sa už koncentrujem na hádzanú. Príprava je iná ako liga. Teším sa na ňu. Škoda, že pre koronavírus môžeme mať zaplnenú halu len na štyridsať percent. Dúfam, že sa situácia postupne zlepší, hoci momentálne to tak nevyzerá, v Hamburgu bolo napríklad sedem pozitívnych prípadov. Môžeme sa však aspoň tešiť, že hráme. Každý týždeň chodíme na testy a moja nosná dierka už nevyzerá moc dobre. Verím však, že nás vírus bude obchádzať. Máme ambiciózny cieľ skončiť v top 6. Hoci máme kvalitný tím, v lige je 19 družstiev. Uvidíme, či sa nám to podarí naplniť.“

Prehľad Slovákov na súpiskách tímov I. a II. bundesligy 2020/2021:

I. bundesliga:
Csaba Szücs (33 rokov, spojka, Bergischer HC)
Dominik Kalafut (25 r., pivot, HSG Nordhorn-Lingen)
Miloš Putera (38 r., asistent trénera, SC DHfK Leipzig Handball)
II. bundesliga:
Tomáš Urban (31 r., krídlo, TV Emsdetten)
Martin Potisk (21 r., spojka, ThSV Eisenach)
Lukáš Péchy (23 r., krídlo, TuS Ferndorf)

Autor: slovakhandball.sk
Foto: https://www.facebook.com/tusferndorf
https://www.facebook.com/tvemsdetten
https://www.facebook.com/BHC06
https://www.facebook.com/hsgnordhorn
https://www.facebook.com/ThSVEisenach
https://www.scdhfk-handball.de/

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022