Načítavanie údajov ...

SHE bude opäť pokračovať počas víkendu, pred zápasmi povinné testovanie

Počas nadchádzajúceho víkendu by sa malo hrať v Slovnaft handball extralige mužov, duel MOL ligy žien odložili

Záver uplynulého týždňa bol na Slovensku bez zápasov najvyšších hádzanárskych súťaží, tento týždeň by sa však už malo hrať.

Hádzaná je jedným z piatich športových odvetví, ktoré po sprísnení opatrení v boji s pandémiou koronvírusu, dostali výnimku na pokračovanie ligového diania (iba najvyššie súťaže, pozn.), ale Slovenský zväz hádzanej (SZH) v snahe zabezpečiť bezpečné uskutočnenie zápasov potreboval doriešiť a upresniť si niektoré dôležité otázky v súvislosti s novými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR, a tak pre krátkosť času, rozhodol o odklade uplynulého víkendového diania. V súčasnosti by už malo byť všetko pripravené, aby hádzanárske ligy aj v tomto náročnom období mohli pokračovať. Viac prezradil riaditeľ súťaží SZH a MOL ligy Peter Brunovský.

Budú najvyššie hádzanárske súťaže pokračovať tento týždeň už podľa plánu?
– Čiastočne áno. V tejto chvíli to vyzerá, že sa bude hrať Slovnaft handball extraliga mužov, naďalej bez diváckej účasti.

Na programe má byť päť duelov SHE a jeden zápas MOL ligy. Odohrá sa kompletný program?
– Nie. V extralige sa v 8. kole budú hrať tri súboje Tatran Prešov – Slovan Modra, MŠK Považská Bystrica – HKM Šaľa a Košice Crows – HK Agro Topoľčany, dve stretnutia HK Košice – MHC Štart Nové Zámky a ŠKP Bratislava – HC Sporta Hlohovec, ktoré sa mali hrať v sobotu 24. októbra, ŠTK SZH na základe karanténnych opatrení v súvislosti s COVID-19 odložila. To isté platí aj o jedinom dueli MOL ligy ŠŠK Prešov – HC DAC Dunajská Streda, ktorý sme museli odložiť.

V MOL lige sa stále môže pokračovať iba so zápasmi medzi slovenskými tímami?
– V tomto sa nič nezmenilo. V Česku je pozastavené dianie až do 3. novembra, čiže v októbri budú českí účastníci naďalej pauzovať.

Tento týždeň sa mali hrať aj zápasy štvrťfinále Slovenského pohára žien 2020/2021. Aký je ich osud?
– Museli sme ich odložiť, keďže výnimka pre organizovanie duelov patrí len pre ligu. Zatiaľ sme neurčili náhradný termín.

Máte k dispozícii všetky pokyny a nariadenia, za ktorých môžu pokračovať najvyššie ligové súťaže?
– Existuje manuál pre kolektívne športy majúce výnimku zo zákazu hromadných podujatí v zmysle opatrenia ÚVZ SR, ktorý sme dali na vedomie aj všetkým klubom najvyšších súťaží.

Ako to bude s testovaním pred zápasmi?
– Test by nemal byť starší ako 48 hodín. Na stretnutí sa môže zúčastniť len hráč a člen realizačného tímu len s negatívnym výsledkom.

Poznajú kluby výklad z MŠVVaŠ SR k otázke, ako postupovať v prípade pozitívne testovaného jednotlivca či jednotlivcoch?
– Podmienky, za akých môžu prebiehať tréningový proces a zápasy jednotlivých tímov, sú uvedené v manuáli.

Čo v prípade pozitívneho testu?
– Pokiaľ ide o pozitívny test jedného hráča, všetci negatívni trénujú ďalej, ale bez využitia spŕch, šatní a podobne. Zároveň musia byť izolovaní v domácich podmienkach a ísť iba na tréning. Najneskôr po piatich dňoch musia ísť na test, ak sú negatívni, karanténne opatrenie sa ruší. Zápas môžu aj počas karanténneho obdobia odohrať, avšak len tí hráči, ktorí budú vedieť dokladovať negatívny test najneskôr 48 hodín pred zápasom.

Dostanú kluby k dispozícii testovacie sady?
– Antigénové testy budeme klubom zasielať pravidelne na každé kolo, alebo si môžu osobne za klub prebrať na sekretariáte SZH.

Kto bude vykonávať testovanie, resp. je to čisto v réžii klubov?
– Najlepšie je zabezpečiť si testovanie klubovým lekárom, ak má na tento úkon oprávnenie, alebo vyškoleným zdravotníckym personálom. Výsledok testu, ktorý nie je starší ako 48 hodín pred zápasom, zašle klub na zväz a zároveň v písomnej podobe predkladá delegátovi stretnutia. Za testovanie iným nevyškoleným personálom SZH nepreberá zodpovednosť.

Kto všetko sa musí podrobiť testovaniu?
– Všetci aktéri duelu vrátane rozhodcov a delegátov.

Kto pokryje náklady na antigénové rýchlotesty?
– Zabezpečil a distribuuje ich Slovenský zväz hádzanej.

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022