Načítavanie údajov ...

Slováci nechýbali na OH mládeže, v Buenos Aires dostali dôveru aj vo finále

Delegát Ivan Sabovik a rozhodcovia Boris Mandák – Mário Rudinský sa predstavili vo finále turnaja v plážovej hádzanej

 

Olympijské hry mládeže v argentínskom Buenos Aires boli v uplynulých dňoch bez reprezentantov SR, ale na najvýznamnejšom mládežníckom športovom podujatí nechýbali ani zástupcovia slovenskej hádzanej. Dobré meno šírili v plážovej hádzanej delegát Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF) Ivan Sabovik a rozhodcovská dvojica Boris Mandák – Mário Rudinský. V tejto súvislosti sme vyspovedali generálneho sekretára Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ivana Sabovika.

 

Aké dojmy vo vás zanechalo vrcholné mládežnícke podujatie?

– Veľmi hlboké. Emócie, ktoré som tam videl na tvárach športovcov, boli neopísateľné. Slzy striedali úsmevy, nahnevanosť sa menila s veselou náladou. Ľudia sa spolu rozprávali, hráči a tréneri spolu spievali a komunikovali všetci so všetkými. Presne to vystihovalo ducha olympijských hier.

 

Zvládli Argentínčania organizáciu OH mládeže? Klapalo všetko tak, ako má podujatiach tohto významu?

– Argentínčania sa ukázali ako veľmi milí a prijemní ľudia a takisto hostitelia podujatia. Pokiaľ ide o organizáciu, tak klobúk dole pred nimi, ako vedeli ´ukočírovať´ ohromné masy športovcov, divákov a aj ostatných účastníkov. Samozrejme, aj keď boli určité drobnosti, ktoré mali určité nedostatky a dali by sa im vyčítať, myslím si, že to zvládli na vysoko profesionálnej úrovni.

 

Ako často ste mali povinnosti a v koľkých stretnutiach ste plnili úlohu delegáta?

– Dovedna som bol nominovaný na dvadsať zápasov. Duely to neboli jednoduché, keďže okrem stretnutí v základných skupinách som bol delegátom v súbojoch hlavných, resp. nadstavbových skupín, zápasoch o postup do štvrťfinále, semifinále a následne vo finále.

 

Čo pre vás znamená, že ste dostali dôveru aj na finále turnaja dievčat?

– Vážim si túto možnosť a dôveru, ktorú mi dala Medzinárodná hádzanárska federácia. Keď som dostal informáciu o mojej nominácii na finálový zápas žien, uvedomil som si, že po tom, čo som mal možnosť byť delegátom na otváracom zápase tohto turnaja, budem delegátom aj na záverečnom stretnutí mládežníckych olympijských hier, čo je pri historicky prvej účasti plážovej hádzanej na OHM fantastické. Bol to neopísateľný pocit byť na ihrisku v obklopení viac ako 3000 fanúšikov domácej Argentíny, pred očami množstva divákov pred TV a rovnako pod drobnohľadom prezidenta IHF Hassana Mustafu, ako aj prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha. Skutočne to bolo výnimočné.

 

Aká bola úroveň zápasov v plážovej hádzanej?

– Na olympijských hrách mládeže sa zúčastnili reprezentačné tímy, ktoré prišli vynikajúco pripravené. Aj keď išlo o mládežníkov, tak úroveň bola vysoká. Bol som milo prekvapený z výkonov, ktoré predvádzali a môžem bezpečne prehlásiť, že o tejto generácii hráčov budeme ešte v budúcnosti veľa počuť.

 

Dočkáme sa v blízkej budúcnosti účasti aj slovenských tímov na podujatiach tohto významu?

– Pevne verím a dúfam, že áno.

 

Okrem vás sa vo finále predstavili aj slovenskí rozhodcovia Mandák s Rudinským, ktorí viedli duel o zlato v kategórii mužov. Aj ich nominácia na rozhodujúci zápas svedčí o tom, že vládla spokojnosť s ich výkonmi na turnaji?

– Obaja chlapci podávali vyvážené výsledky nielen počas celého turnaja, ale už dlhodobo na podujatiach, ktoré organizuje Európska hádzanárska federácia. Mali možnosť viesť neľahké stretnutia a ani v nich nesklamali. Ich nominácia na finálový zápas bola logickým vyústením výkonov, ktoré podávali počas celého trvania olympijských hier mládeže.

 

Mali ste čas a priestor vidieť v akcii aj slovenských športovcov?

– Žiaľ, každý deň sme mali Medzinárodnou hádzanárskou federáciou tak nastavený, že nebol časový priestor presúvať sa medzi jednotlivými športoviskami a vidieť iných našich športovcov v akcii.

 

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022