Načítavanie údajov ...

Švédov máme radi, ale ich prístup k pandémii nás mrzí, vraví poľská exhádzanárka žijúca v Nórsku

Niekdajšia poľská reprezentantka v hádzanej Wioletta Luberecká-Hammershaugová, ktorá sa po skončení hráčskej kariéry usadila v Nórsku, sa domnieva, že v krajine preslávenej fjordami a lososmi držia situáciu so šíriacim sa koronavírusom pod kontrolou. Nórska vláda podľa nej zareagovala na túto „pliagu“ s oneskorením, napriek tomu jej opatrenia prinášajú pozitívny efekt.

V Nórsku už stihli otestovať vyše 110-tisíc z päťmiliónovej populácie. Na každý milión obyvateľov pripadá okolo 20 500 vykonaných testov. Na európskom kontinente viac testujú iba na Islande a v Luxembursku.

„Nórske spravodajské kanály zdôrazňujú, že nízku úmrtnosť sa podarí dosiahnuť rýchlym diagnostikovaním choroby. Úrady sa uchýlili k mnohým zákazom, ale tie sú výsledkom zdravého rozumu. Nikto tu nezatvára lesy. Sú otvorené, ľudia si potrebujú vybudovať imunitu,“ uviedla pre sport.pl 53-ročná rodáčka z Elblagu, ktorá si zahrala aj na majstrovstvách sveta.

Väčšina Nórov sa nachádza v dobrovoľnej karanténe. Takýto postoj sa nedá ani porovnať s laxným prístupom susedného Švédska, čo ľudí v Nórsku znepokojuje. Boja sa, že správanie Švédov spôsobí rozšírenie nákazy aj u nich. „Nóri sú veľmi opatrní v súvislosti s opatreniami. A sú veľmi nervózni z tých, ktorí ich nemajú. Vôbec nechápeme správanie Švédov. V Nórsku vládne presvedčenie, že Švédsko neudáva pravdivé čísla o úmrtiach a počte nakazených. Napríklad 25. marca švédske ministerstvo zdravotníctva oznámilo v ten deň 42 úmrtí, neskôr však vysvitlo, že obetí bolo až 97. Nasledujúci deň hlásili 66 smrteľných prípadov a v skutočnosti ich bolo 124. Švédi si nechcú priznať, že sa vydali nesprávnou cestou,“ dodáva.

Napriek postoju týchto krajín k riešeniu „koronakrízy“ Luberecká-Hammershaugová vraví, že Nóri a Švédi žijú vedľa seba v harmónii. „Často sa stáva, že Nórsko chýba na veľkých športových turnajoch. Ľudia vtedy fandia Švédom. Momentálne je však veľmi ťažké podporovať ich čudný prístup k pandémii. Ich postoj každého veľmi mrzí,“ zakončila Wioletta Luberecká-Hammershaugová.

Pôvodný článok:
https://www.sport.pl/sport/7,173950,25851462,norwegia-wygrywa-z-koronawirusem-i-zarzuca-klamstwa-szwecji.html#s=SMIN_Link_2

Autor: SITA, Foto: portel.pl

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022