Zlatý zápas výnimočnej generácie z Čiernej Hory

Každý má rád dojemný príbeh outsidera so šťastným koncom a presne to sa udialo vo finále ženských majstrovstiev Európy 2012. Do finále v Belehrade sa prebojovali tímy Čiernej Hory a Nórska, ktoré dovtedy prehrali iba jediný zápas. Nórky navyše v semifinále prevalcovali Maďarky 30:19 a po štyroch zlatých medailách boli jasné favoritky. Čiernohorky však mali na favoritky prichystané niečo špeciálne.

Nórsko a Čierna Hora sa stretli zoči-voči už v auguste v boji o zlatú medailu na olympijských hrách, pričom severanky vyhrali 26:23. Pre balkánsky tím to bola srdcervúca prehra, ale o to silnejší prišiel na majstrovstvá Európy 2012. Zverenky Dragana Adžiča na svojej ceste do finále zaváhali iba raz, a to proti Nemkám v hlavnej fáze 27:20. Vďaka dôraznej obrane a silný spojkový rad im pomohla až do ich prvého finále, keď v semifinále zdolali domáce Srbky 27:26.

Nórky na predchádzajúcich štyroch turnajoch prehrali jediný zápas. Ich víťaznú sériu ukončilo stretnutie s Dánkami v hlavnej fáze, v ktorej prehrali 33:35. Vďaka jednoznačnému víťazstvu v semifinále nad Maďarskom však boli Nórky favoritkami na zisk ďalšej zlatej medaily.

V riadnom hracom čase mal navrch tím Čiernej Hory, ktorý sa začiatku druhého polčasu ujal trojgólového vedenia, ale Nórsko sa vrátilo späť do hry a v rozhodujúcom okamihu vyrovnalo. Keď to už vyzeralo, že finále dospeje do penaltového rozstrelu, Čiernohorky získali kontrolu nad vývojom. Posledné dve minúty vyhrali 3:0, k tomu prispeli zákroky brankárky Sonje Barjaktarovičovej dva rýchle góly Jovanky Radičevičovej a Andjeli Bulatovičovej a výhra Čiernej Hory bola spečatená.

Hráčka zápasu – Milena Raičevičová (Čierna Hora)
Čiernohorská hviezda mala v tom čase iba 22 rokov, ale vo finále podala vynikajúci výkon a 10-krát skórovala. Raičevičová sa síce nedostala do All-star tímu, ale v rebríčku najlepších strelkýň jej patrilo 2. miesto. Počas turnaja si pripísala 41 gólov a 29 asistencií v ôsmich zápasoch.

Nedocenená hrdinka – Katarina Bulatovičová (Čierna Hora)
Katarina Bulatovičová v Srbsku podala neskutočný výkon. Štvornásobná víťazka Ligy majstrov ukončila podujatie s 56 gólmi a 25 asistenciami. Osem z týchto gólov vsietila práve vo finále do siete Nórska, pretože škandinávska obrana si s jej delovkami nevedela poradiť.

Najlepší citát
„Keby sme hrali dva dni, Nórsko by aj tak nevyhralo. Boli sme také silné,“ uviedla čiernohorská brankárka Sonja Barjaktarovičová.

Čierna Hora vždy hrávala srdcom a bolo jasné, že jej hráčky majú iba jediný cieľ: vyhrať zápas bez ohľadu na to, aké dobré bolo Nórsko. Skutočne to aj dokázali a v Srbsku sa zapísali do histórie svojím perfektným výkonom.

Rozhodujúci okamih
Balkánsky tím mal jednogólový náskok 32:31, do konca zostávalo 90 sekúnd, ale Nórsko sa dostalo do útoku. Odolná čiernohorská obrana získala loptu a Andjela Bulatovičová z rýchleho protiútoku strelila kľúčový gól, ktorý prakticky ukončil zápas. Špecialistka na obranu Bulatovičová predtým skórovala v ôsmich zápasoch turnaja iba sedemkrát.

Výsledok
Výnimočná generácia hádzanárok z Čiernej Hory dosiahla v Srbsku svoj vrchol. Napriek tomu, že hviezdy ako Katarina Bulatovičová, Jovanka Radičevičová alebo Milena Raičevičová stále hrávajú na najvyššej úrovni, Čierna Hora už ďalšiu medailu na takomto veľkom podujatí nezískala. Odvtedy najlepší výsledok dosiahla na majstrovstvách Európy 2014, kde obsadila štvrté miesto. Na druhej strane, Nórsko sa dokázalo odraziť zo zeme a opäť získať zlato na ďalších dvoch turnajoch EHF EURO napriek tomu, že severanky majú v tíme každý rok nové hráčky.

Zaujímavosť
Finále EURO 2012 bolo prvé na ženskom kontinentálnom šampionáte, v ktorom sa rozhodlo o víťazovi až po dvoch predĺženiach. Iba o jednom predchádzajúcom finále sa rozhodlo v predĺžení riadneho času. V roku 2000
Maďarsko a Ukrajina po 60 minútach remizovali 26:26 a v predĺžení si Maďarsko vybojovalo titul so skóre 32:30.

Zdroj: eurohandball.com, Foto: topolica.me