Načítavanie údajov ...

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Túžby verzus limity

Stret  pojmov v titulku napovedá, že dnes to bude o budúcoročnom európskom šampionáte mužov, ktorý sa bude konať u nás a v Maďarsku. Túžby a očakávania často pribrzdia reálne možnosti. Ako vravieva jeden môj priateľ z mokrej štvrte: „Jennifer Lopez si predbežne nemôžem dovoliť.“

Najvýznamnejším a pre organizátorov najkrutejším limitom by mohla byť nariadená neúčasť divákov. Toto je vec, ktorú organizátori, žiaľ, nemôžu ovplyvniť. Rozhodne vývin pandémie. Prognózy hovoria, že po odznení tretej vlny príde k pozvoľnému znižovaniu počtov infikovaných osôb. Stav všeobecného „premorenia“ bude v tom čase na odhadovanej úrovni, takže existujú dôvody na „opatrný optimizmus.“ Účasť divákov je z pohľadu našich, slovenských zámerov rozhodujúcim faktorom. Pretože vytúžený cieľ, postup zo skupiny, sa bez podpory fanúšikov zatiaľ skôr javí ako dosť nereálny. Nehovoriac už o ekonomických následkoch. Veríme na ME s divákmi!

Pri odhadovaní šancí slovenskej reprezentácie radno byť veľmi obozretný. Treba sa najmä vyhnúť extrémom. Prílišný pesimizmus nie je na mieste, ale netreba dopredu prichádzať ani s neuváženými proklamáciami. Negatívne vplyvy mobilizácie proti pandémii ovplyvňujú systematickú prípravu nielen Slovenska, ale aj všetkých našich súperov, takže v tomto majú všetky mužstvá približne rovnaké podmienky.

Po prvotných nedorozumeniach pri nomináciách si v realizačnom tíme ujasnili, že urobia všetko preto, aby naša reprezentácia nastúpila v najsilnejšom možnom zložení a majú solídny prehľad nielen o rozložení, pôsobení a výkonnosti legionárov, ale aj potenciálnych adeptov na reprezentačný dres z domácej súťaže. Realizačný tím okolo trénera Petra Kukučku a manažéra Zoltána Heistera požíva dôveru nielen fanúšikov, ale aj odbornej verejnosti. Sú v ňom borci, ktorí už v hádzanej čosi dosiahli a aj ako tréneri zaujali vyhranenými názormi a svojskou filozofiou. Pôsobia kompaktne, čo len zvyšuje ich dôveryhodnosť a získavajú si čoraz viac sympatií u širokých más.

V kolektívnom športe nie sú výkonnostné rozdiely také pregnantné, ako to vidíme v tom individuálnom . Výkonnosť družstva nie je tu automaticky určená matematickým  sumárom umenia individualít. Často vidíme, že dobre zohratý a fungujúci tím vcelku len priemerných hráčov, neraz pokorí aj výber vychýrených hviezd. Na kompenzáciu výkonnostných rozdielov zvýšenou motiváciou a výhodou domáceho prostredia sa reálne spoliehame – preto priamo a bez okolkov špekulujeme o postupe zo skupiny. Tieto kalkulácie môžu pripomínať príslovie o holubovi na streche.

Naši chlapci však po rokoch pôstu nemajú čo stratiť. Naopak, môžu získať, čo sa neskôr môže pozitívne prejaviť pri nasadzovaní do ďalších kvalifikácií. Dať si za cieľ len „Coubertinovskú“ účasť by bolo príliš alibistické a málo ambiciózne. Veď kedy zasa budeme hrať doma?

Odborníci pripomínajú, že je najvyšší čas stabilizovať širší káder a začať rysovať kontúry toho užšieho. Nikto totiž nevie, ktoré akcie a ktorí hráči môžu v priebehu prípravy nečakane vypadnúť. Počas pandémie je práve kvôli neočakávaným zvratom času málo a mužstvo sa potrebuje poriadne zohrať. Pravdu majú aj kouči, ktorí počas prípravy pri cizelovaní herného prejavu upozorňujú na fenomén naturelu slovenského hráča. V tomto smere jednoznačne zdieľam názor Maťa Liptáka, že premotivované kopírovanie zahraničných štýlov nám bolo niekedy viac na škodu, než na úžitok. Ale myslím si, že v tomto štádiu prípravy a s týmto realizačným tímom to viac nehrozí.  Verme, že tempo a efekt zväzového marketingu sa premietne aj do kvality prípravy na ME, že na šampionáte budú aj diváci a my budeme mať po ňom dôvod na radosť.

Autor: Tomáš Kuťka

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022