Načítavanie údajov ...

MOL liga 2018/2019 sa začne s týždňovým predstihom a hneď na úvod so šlágrom Iuventa – Šaľa

Nový slovenský majster bude známy najneskôr v stredu 22. mája 2019, český šampión v nedeľu 19. mája

Spoločná slovensko-česká súťaž hádzanárok, ktorá už druhú sezónu ponesie názov MOL ligy (predtým WHIL, pozn.), začne svoj 17. ročník s týždňovým predstihom v porovnaní s pôvodným vyžrebovaním. Podľa neho je 1. kolo plánované na 8. – 9. septembra, ale už nadchádzajúci víkend sú na programe dve predohrávky účastníkov európskych pohárových súťaží. Zapoja sa do nich obaja úradujúci majstri Iuventa Michalovce a DHK Baník Most, ktorý je zároveň obhajcom celkového prvenstva.

Sezónu 2018/2019 otvorí v sobotu 1. 9. od 17.30 h repríza finále národného play-off SR Iuventa Michalovce – HK Slovan Duslo Šaľa. O polhodinu neskôr vybehnú na palubovku hráčky DHK Baník Most a ŠŠK Prešov, v stredu 5. 9. od 18.30 h čaká premiéra nováčika DHC Plzeň proti vicemajstrovi DHC Slavia Praha. V sobotu 8. 9. od 17.00 h nastúpia proti sebe SHK Veselí nad Moravou a Sokol Písek a od 17.30 h sa bude hrať moravské derby DHK Zora Olomouc – DHC Sokol Poruba. Úvodné kolo uzavrie v nedeľu od 16.00 h súboj HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou s HC Zlín.

MOL liga 2018/2019 bude mať tucet účastníkov (o jedného menej ako vlani) – tentoraz 8 českých a 4 slovenských klubov. Zmena v počte účastníkov nastala len na Slovensku, kde z pôvodných piatich účastníkov zostalo len kvarteto. HK AS Trenčín sa neprihlásil pre nedostatok kvalitných hráčok. Na českej strane pokračuje osmička družstiev. Z minulosezónneho zoznamu ubudol nováčik HK Hodonín, ktorého nahradil víťaz I. ligy DHC Plzeň (pred dvoma rokmi účinkoval v tejto lige iný plzenský klub – HC Plzeň, pozn.).

Ašpiranti na celkové prvenstvo v MOL lige by mali byť rovnakí – teda medailisti z uplynulého ročníka Most, Slavia a Michalovce plus Šaľa. Družstvá však prešli obmenami, takže až priebeh sezóny ukáže reálnu silu kádrov. Iuventa už pod vedením Petra Hatalčíka musí vykompenzovať odchody reprezentantiek Holešovej, Rebičovej či legionárok Antičovej a Čovičovej. Ako náhradu angažovali na Zemplín medzi tri žrde Srbku Petkovičovú a na post spojky Ukrajinku Kompaniecovú. Zosadiť Michalovce z národného trónu budú chcieť najmä Šalianky, ktoré síce prišli o opory Bujnochovú, Klučkovú, Trochtovú, Krebsovú či Haládikovú, ale angažovali nádejné mládežnícke reprezentantky Furgalákovú, Takáčovú, Ušiakovú alebo aj Gajdošovú.

V podobnej situácii je aj Baník Most, ktorý musí nahradiť Jeřábkovú, Szarkovú, Bezpalcovú, K. Dvořákovú či Chmelařovú. Získal však Slovenku A. Kostelnú z Poruby a kanonierku Veselí Šustkovú. Pražská Slavia bude už bez Kudláčkovej, Šetelíkovej, Kvášovej, ale adekvátnymi náhradami by mohli byť Macedónčanka Serafimová, Brazílčanka Borgesovú a sestry Fryčákové z Olomouca. Medzi príchodmi figuruje aj Vagaská z Prešova.

V dlhodobej základnej časti sa dvanásť účastníkov stretne systémom každý s každým doma – vonku a dovedna v 22 kolách odohrajú všetky kluby po 22 zápasov, po ktorých bude známy celkový víťaz MOL ligy. Preňho je určená finančná prémia 2320 eur, druhý tím z konečného poradia získa 1660 eur a tretí 1000 eur. Vzhľadom na nepárny počet tímov bude mať v každom kole jedno družstvo voľno. Po skončení dlhodobej časti WHIL – 13. apríla 2019 nasleduje vyraďovacia časť (play-off) a nadstavbová časť (play-out).

Do národného play-off na Slovensku i v Česku postúpia štyri najlepšie tímy, ktoré utvoria semifinálové dvojice (1. – 4., 2. – 3.). Semifinále a finále sa hrá na Slovensku na tri víťazné stretnutia, o 3. miesto už len na dve. V Česku sa hrá celé play-off na dve víťazstvá. Semifinále play-off sa začne 27. 4., finále 11. 5. Nový slovenský majster bude známy najneskôr v stredu 22. mája 2019, český šampión v nedeľu 19. mája.

V ČR budú hrať družstvá, ktoré sa po dlhodobej časti neprebojovali do play-off, nadstavbu o 5. – 8. miesto (tzv. play-out), v ktorej sa stretnú každý s každým dvakrát doma – vonku. Získané body v dlhodobej časti si družstvá prenášajú, skóre však nie. Posledný tím po play-out zostupuje.

Program 1. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien – MOL ligy 2018/2019:
sobota 1. 9.
17.30 h Iuventa Michalovce – HK Slovan Duslo Šaľa
18.00 h DHK Baník Most – ŠŠK Prešov
streda 5. 9.
18.30 h DHC Plzeň – DHC Slavia Praha
sobota 8. 9.
17.00 h SHK Veselí nad Moravou – Sokol Písek
17.30 h DHK Zora Olomouc – DHC Sokol Poruba
nedeľa 9. 9.
16.00 h HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou – HC Zlín

Autor: SITA , Foto: Iuventa Michalovce

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022