NHE: Prešov do finále, bližšie k nemu Košice

Niké Handball extraliga mužov 2021/2022 má prvého finalistu. Podľa očakávania je ním Tatran Prešov, ktorý semifinálovú sériu proti HC Sporta Hlohovec zvládol v najkratšom čase. Zverenci trénera Radoslava Antla urobili posledný krok v domácom prostredí, keď svojho súpera zdolali vysoko 39:19, ale na polčasovú prestávku išli len za päťgólového náskoku. Prešovčania teraz budú čakať na vývoj druhej semifinálovej série, v ktorej sa k vytúženému finále priblížili hádzanári HK Košice. Zverenci kouča Martina Liptáka opäť zabrali vo svojom prechodnom domove v Trebišove, kde pokorili družstvo MŠK Považská Bystrica 32:26 a vedú 2:1 na zápasy. Košičania naklonili skóre na svoju stranu v záverečnej desaťminútovke úvodného dejstva. V druhom polčase viedli už o šesť gólov (20:14), ale hostia zásluhou Valla v 53. min znížili na 25:26. Tri presné zásahy za sebou v podaní jedenásťgólového kanoniera Hruščáka im však zobrali nádej na triumf. Štvrtý zápas je na programe v stredu 4. mája od 18.00 h na Považí.

V Ligovom pohári, v ktorom sa bojuje o umiestnenie na 5. – 8. mieste, sa prvého víťazstva dočkali hráči HK Kúpele Bojnice, keď si poradili so Slovanom Modra 31:23. V konfrontácii o pribežnú líderskú pozíciu sa tešili hráči MHC Štart Nové Zámky, ktorí ovládli dianie na palubovke ŠKP Bratislava (29:23).

V skupine o 9. – 11. priečku sa zrodil v sobotu nerozhodný výsledok. Tím Záhoráci Stupava/Malacky si vybojoval vôbec prvý bod v sezóne na palubovke (dva zo základnej časti získal rozhodnutím o kontumácii, pozn.), keď remizoval s HK Agro Topoľčany 26:26, hoci po polčase zaostával už 12:18. V závere prehrávali domáci 24:26, ale L. Konečný využil presilovku na zníženie a v poslednej minúte sa o deľbu bodov postaral Prevaj. Topoľčanci zostali na čele skupiny.

Výsledky sobotňajších stretnutí Niké Handball extraligy mužov 2021/2022:

semifinále play-off – tretie zápasy (hrá sa na 3 víťazstvá):
Tatran Prešov – HC Sporta Hlohovec 39:19 (15:10) – konečný výsledok série 3:0, Prešov postúpil do finále
Najviac gólov: M. Antl 7, Rábek 6/3, Rečičár 4 – Cvičela 5, Paloncy, A. Antala, Jankovič a Pauk po 2, Meľnyk 2/2
pok. hody: 3/3 – 2/2, vylúčení: 4 – 4, rozhodovali: Daňo a Sabol, 294 divákov

HK Košice – MŠK Považská Bystrica 32:26 (17:13), hralo sa v Trebišove – stav série 2:1
Najviac gólov: P. Hruščák 11/2, Hriňák 7, M. Straňovský 4 – Hozman 6/1, Sloboda a Jurák po 5, Vallo 5/4
pok. hody: 2/2 – 8/6, vylúčení: 7 – 2, ČK: 44. Guzy za 3 vylúčenia, 56. Marek Šiška – 17. Bystrický, rozhodovali: Klus a Cipov, 510 divákov

Ligový pohár (o 5. – 8. miesto) – 2. kolo:
HK Kúpele Bojnice – HáO TJ Slovan Modra 31:23 (15:11)
Najviac gólov: Ďurajka a P. Krok po 8, Buvala 6/3 – Tschur 6/3, Jurkovič 5, Frno 4
pok. hody: 4/3 – 5/4, vylúčení: 4 – 3, ČK: 47. Farkas (Modra), rozhodovali: Maroš Nagy a Papaj, 60 divákov

ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky 23:29 (12:17)
Najviac gólov: Mikéci 5/4, O. Orosz a Ivány po 4 – M. Kucsera ml. 7/2, Tilandy 6/2, Matúš Kocák a Dévai po 5
pok. hody: 5/4 – 6/4, vylúčení: 6 – 3, ČK: 50. R. Demko (ŠKP) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Szerencsés a Bohuniczký, 70 divákov

skupina o 9. – 11. miesto – 4. kolo:
voľno – HKM Šaľa
Záhoráci Stupava/Malacky – HK Agro Topoľčany 26:26 (12:18)
Najviac gólov: L. Konečný 7, Prevaj 5, S. Kovács a S. Valent po 4 – Ahumada 7, Filipeje 6/1, Pauloni 4/2
pok. hody: 3/3 – 4/3, vylúčení: 7 – 6, ČK: 32. Grich (Záhoráci), rozhodovali: Gabriš a Veselka, 115 divákov