Načítavanie údajov ...

Repre ženy: Dueňas proti svojim, Slovenky chcú so Španielkami držať krok

Zostávajúce dve stretnutia majú pred sebou hádzanárky Slovenska v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy žien 2022 v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa, ktorý v tomto roku vystriedal vo funkcii Pavla Streichera, už nemajú šancu postúpiť na kontinentálny šampionát. O tú definitívne prišli prehrami v marcovom dvojzápase s Portugalkami (21:24 a 21:23). V dvoch tohtotýždňových dueloch si môžu napraviť doterajšiu nelichotivú bilanciu v 5. skupine, v ktorej nezvratne okupujú 4. priečku s nulou na bodovom konte.

„Vieme, že už nemáme šancu postúpiť, ale chceme podať čo najlepšie výkony. Samozrejme, keď sa bude dať, tak aj zvíťaziť. Keby to aj nevyšlo, budeme sa snažiť prezentovať naším novým herným systémom, ktorý sa učíme. Dúfam, že to v stredu vyjde a budeme sa prezentovať v lepšom svetle ako v Topoľčanoch proti Portugalčankám. Každý bod by nás potešil,“ uviedla na utorkovom brífingu skúsená krídelníčka Réka Bíziková.

Reprezentantky SR si v stredu 20. apríla od 20.00 h v michalovskej Chemkostav aréne zmerajú sily so Španielkami (priamy prenos na Sport1 TV). So štvrtým tímom z lanského svetového šampionátu odohrali v októbri 2021 v meste Antequera pri vstupe do kvalifikácie pomerne vyrovnanú partiu a prehrali len 28:33.

„Každý duel v drese národného tímu musí byť motivácia pre hráčky. Musíme sa sústrediť predovšetkým na seba, na zlepšenie vlastnej hry. Nepozeráme sa na to, že je to stratená kvalifikácia, ale skôr výzva. Ideme bojovať za reprezentáciu. Španielky sú favoritky a ony potrebujú ešte vyhrať, aby mali istotu postupu, čiže očakávame, že nebudú chcieť nechať nič na náhodu na posledný súboj. Vieme čo hrajú, bude dôležité s nimi vydržať behať a vracať sa do obrany, nedostávať ľahké góly. Dúfam, že budeme čo najdlhšie hrať s nimi vyrovnanú partiu. Do zápasu ideme s tým, že chceme vyhrať,“ povedal asistent trénera Peter Pčola.

Pre hlavného kouča Jorgeho Dueňasa to bude špecifický duel, keďže v minulosti viedol aj národný tím svojej rodnej krajiny a získal s ním medaily na OH, MS i ME. „Družstvo nášho najbližšieho súpera veľmi dobre poznám, ale nie ja budem na palubovke. Španielky chcú postúpiť na šampionát, takže pre nich je to z tohto pohľadu dôležitý súboj. My sa koncentrujeme na seba, pokúsime sa o víťazstvo, ale najdôležitejšie bude, aby sme dokázali hrať na vysokej úrovni. Vypadli nám dve dôležité spojky, ale ostatné hráčky ich musia nahradiť,“ poznamenal španielsky kormidelník v slovenských službách.

Slovenky nemajú k dispozícii najsilnejší káder (chýbajú Oguntoyová, Szarková, Pócsíková, atď.). Z toho, ktorý sa pripravuje na Zemplíne, vypadla ešte aj pravá spojka Barbora Lancz, ale ostatné by mali byť pripravené zasiahnuť do hry. „Nám pôjde naberanie skúseností a zdokonaľovanie hry pod vedením nového kouča. Chceme ukázať to, čo sme natrénovali a pripravili na súpera z hľadiska taktiky. Na Španielky by malo platiť veľa pohybu. Ja osobne sa veľmi teším, že sa s reprezentáciou predstavím na michalovskej palubovke, kde pôsobím aj v klubovom drese Iuventy. Chceli by sme v kvalifikácii vyhrať aspoň jeden zápas,“ skonštatovala spojka Adriána Holejová.

Slovenské hádzanárky zakončia svoje účinkovanie v 5. kvalifikačnej skupine o postup na ME 2022 v nedeľu 24. 4. od 14.45 h v Györi konfrontáciu s Maďarkami, ktoré sú líderkami tabuľky a ešte predtým sa vo štvrtok 21. 4. predstavia v Loulé proti Portugalčankám.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie žien Slovenska na kvalifikáciu ME 2022 proti Španielsku a Maďarsku (20. a 24. apríla 2022):
brankárky: Adriana Medveďová (MGA Fivers Viedeň/Rak.), Soňa Furgaláková, Viktória Voržáčková (obe HK Slovan Duslo Šaľa)
pivotka: Viktória Györiová (Szombathelyi KKA/Maď.), Nikoleta Trúnková (MŠK Iuventa Michalovce)
krídelníčky: Martina Popovcová, Bibiana Štefaniková (obe MŠK Iuventa Michalovce), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda), Lenka Ratvajská (HK Slovan Duslo Šaľa)
spojky: Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Barbora Lancz (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Katarína Kostelná (DHK Baník Most/ČR), Marianna Rebičová, Vladimíra Bajčiová, Adriána Holejová (všetky MŠK Iuventa Michalovce), Anette Emma Hudáková, Erika Rajnohová (obe HC DAC Dunajská Streda), Olívia Ščípová (HK Slovan Duslo Šaľa)

Program 5. kola 5. skupiny:
streda 20. marca 2022
MICHALOVCE
20.00 h Slovensko – Španielsko
štvrtok 21. 3.
LOULÉ
20.00 h Portugalsko – Maďarsko

Tabuľka:
1. Maďarsko 4 3 0 1 122:109 6
2. Španielsko 4 3 0 1 113:108 6
3. Portugalsko 4 2 0 2 93:99 4
4. Slovensko 4 0 0 4 98:110 0

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022