Načítavanie údajov ...

Slovenky berú v Šali len postup, Ukrajinkám majú čo odplatiť

Hádzanárky Slovenska si pred turnajom I. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v Japonsku (29. 11. – 15. 12. 2019) uvedomujú, že v domácom prostredí sa za úspech počíta len postup. „Myslím si, že máme veľkú šancu postúpiť. Teším sa na zápasy, máme v nich čo ukázať. Určite to nebude jednoduché, skôr naopak, ale pobijeme sa o postup,“ uviedla ľavá krídelníčka slovenského výberu Mária Holešová. Najväčším konkurentom počas trojdňového turnaja 1. skupiny v Šali bude Ukrajina. „Keď ju nezdoláme, tak si prvé postupové miesto postráži. My však nastúpime do stretnutia s tým, že nad ňou ideme vyhrať, aby sme sa z prvenstva v skupine radovali my. Keď nepodceníme ani zostávajúce duely s Izraelom a Kosovom, mali by sme ísť ďalej,“ tvrdí Holešová.

Pred domácim publikom sa v najcennejšom drese predstaví pravá krídelníčka Katarína Pócsíková, aj podľa ktorej bude kľúčový vstup do turnaja: „Určite sa bude rozhodovať v piatok. Ukrajina je veľmi náročný protivník, ale verím, že to zvládneme a ľahšie sa nám pôjde aj do zvyšných dvoch vystúpení.“

Slovenky od piatka do nedele (30. 11. – 2. 12.) vždy od 18.00 h nastúpia v šalianskej Mestskej športovej hale proti Ukrajinkám, Izraelčankám a Kosovčankám. Postup očakávajú nielen fanúšikovia, ale túžia po ňom aj samotné hráčky. „S inou myšlienkou do turnaja ani nejdeme. Verím, že zužitkujeme výhodu domáceho prostredia a postúpime. Hneď prvý zápas bude rozhodujúci. V kvalifikácii MS 2017 sme sa s Ukrajinou stretli a vtedy sme prehrali o gól. Ukrajinskú hádzanú síce bližšie nesledujem, hoci niektoré hráčky poznám. Sú určité kvalitné. Bude to dobrý duel a verím, že my v ňom budeme lepšie,“ vyjadrila sa brankárka Adriana Medveďová, ktorá pripomenula nie pozitívnu skúsenosť spred dvoch rokov.

V novembri 2016 prehrali slovenské hádzanárky s ukrajinskými zhodou okolností tiež v Šali 20:21 a tiež to bol duel úvodného hracieho dňa. Vtedy však postupovú istotu zaručovalo aj 2. miesto v skupine. „Netreba rozmýšľať o tom, či hráme s Ukrajinkami prvý alebo posledný zápas. Vždy treba ísť doňho naplno a veriť v úspešný koniec,“ poznamenala Medveďová a k ďalší dvom účastníkom skupiny dodala: „Slovensku nikdy nevyhovuje úloha favorita. Izraelčanky a Kosovčanky sú pre nás veľká neznáma. Verím, že nás nebudú trápiť a zdoláme ich patričným rozdielom.“

Víťaz skupiny budeme istotu postupu do play-off, do ktorého prenikne aj najlepší tím z 2. priečok v štyroch kvalifikačných skupinách. Turnaj 3. skupiny sa už uskutočnil uplynulý týždeň. Jeho víťazom sa stalo Bielorusko. Druhé skončilo domáce Grécko so ziskom 4 bodov a negatívnym skóre (-5), čo mu nedáva veľkú šancu byť práve tým najlepším družstvom z 2. pozícií. Aj v prípade zaváhania s Ukrajinou by jednoznačné víťazstvá v ďalších stretnutiach mohli Slovenkám stačiť na prienik ďalej.

„Všetci sme si vedomí toho, že každopádne chceme postúpiť do II. fázy. Myslím si, že máme na to, aj keď to bude náročné. Ukrajina totiž patrí medzi silných súperov. Predtým sme to proti nej nezvládli, ale veríme, že teraz to bude inak a kvalita bude na našej strane,“ zaželala si spojka Monika Rajnohová, ktorá ukázala dobrú fazónu na prípravnom turnaji v Chebe.

Autor: SITA, Foto: Milan Pospiš

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022